Strona www.wojciccy.net jest aktualizowana prawie codziennie. Na tej podstronie można znaleźć informacje o nowych, wartych polecenia rzeczach.
- 2 września 2024 - Na stronie pojawił się akt zgonu praprapradziadka autora - Wincentego Plucińskiego. Znajdziecie go tu.
- 29 sierpnia 2024 - Udało się odnaleźć akt zgonu Adama Szczepana Plucińskiego, który był bratem prapradziadka autora - Władysława Plucińskiego. Dzięki temu wiemy, że dożył on wieku dorosłego i to, jak nazywała się jego żona. Mamy też informacje o jednym z jego synów. Nowe nazwiska w drzewie to Wędrychowski, Majewski, Śmiechowski i Baczyński. Szczegóły znajdziecie tu.
- 15 lipca 2024 - Na stronie możecie obejrzeć nekrolog z Kuriera Warszawskiego z roku 1901. Mowa jest w nim o śmierci jednej z naszych krewnych. Nekrolog znajdziecie tu.
- 12 lipca 2024 - Kolejne osoby są na naszej stronie. I kolejne nazwiska: Łuszczyński, Łaszcz, Łukaszek, Znojek, Tomaszewski i Kotnicki.
- 11 lipca 2024 - Autor dodał na stronę kolejnych kilkadziesiąt osób w linii rodziny Weiss, czyli pochodzących od naszych przodków, którzy wywodzili się z Saksonii. Szczegóły znajdziecie tu i tu. Nowe nazwiska to Ruciński, Górczyński, Szkadłubowicz, Plinkiewicz, Barański i Kasiewicz.
- 9 lipca 2024 - Tu kolejna warszawska historia związana z potomkami Tauzowskich. Zobaczcie ile informacji udało się wydobyć z dwóch aktów ślubów. Kim byli, z kim się wiązali, gdzie mieszkali. Nowe nazwiska to Gorazdowski, Roguski, Bergiel i Wojewódzki. Przeczytacie o tym tu.
- 9 lipca 2024 - Okazuje się, że członków rodziny Tauzowskich trafiło do Warszawy więcej, niż nam się wydawało. Nowe nazwisko w drzewie to Więckus. Sprawdźcie tu.
- 8 lipca 2024 - Na stronie możecie już obejrzeć zdjęcia chrzcielnicy w której w roku 1802 chrzczono naszego przodka - Izydora Grodowskiego. Są także zdjęcia wnętrza kościoła w Sobkowie, gdzie chrzest, a także ślubu rodziców Izydora (w roku 1796) miały miejsce. Zdjęcia możecie obejrzeć tu:
- 24 czerwca 2024 - Autor odnalazł właśnie kolejne dzieci naszego przodka - Wincentego Grodowskiego. Z ich aktów zgonu dowiadujemy się na co zmarły. Poza tym okazuje się, że Wincenty mieszkał nie tylko w Jędrzejowie, Nidzie i Potoku Wielkim. Znamy też kolejną formę zapisu jego nazwiska. Sprawdźcie tu.
- 7 czerwca 2024 - Mamy nowe, przełomowe informacje w sprawie rodziny Ginglas. Autor odnalazł właśnie właśnie dokument, który daje nam pewność, że Ginglassowie z Brazylii są naszą rodziną. Potwierdza on także, że odnaleziony przez autora kiedyś akt chrztu dziecka o nazwisku Ginglas - jest aktem chrztu najmłodszego syna jego prapradziadków. Teraz wiemy też, jak brzmiało jego prawdziwe imię. Ponadto wiemy, jak wyglądała mniej więcej wędrówka Ginglasów z Opolszczyzny do Tomaszowa Mazowieckiego. Wiemy też więcej o okolicznościach wyjazdu przedstawicieli rodziny Ginglas do Brazylii. Szczególy znajdziecie tu.
- 10 maja 2024 - Wydawało się niemożliwe, a jednak. Autor odnalazł kolejną naszą pra....babkę w linii Wójcickich / Woźniców. Szczegóły znajdziecie tu.
22 kwietnia 2024 - Dzień urodzin to dobry moment na korektę genetycznej tożsamości. W związku z rozwojem nauki oraz coraz większej popularności genealogii genetycznej (wiekszej liczbie osób testujących się w Europie) okazało się, że przodkowie autora w linii Wójcickich jednak nie byli Wikingami. Wiemy teraz nieco więcej. Udało się ustalić kiedy nasi przodkowie w tej linii pojawili się na terenach dzisiejszej Polski i kiedy poszli dalej na Mazowsze. Kim byli? Ta historia jest niesamowita. Niesamowite jest też to, ile można dziś wycisnąć z genealogii dzięki testom DNA. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym kim byli przodkowie Wójcickich i przekonać sie co mówią najnowsze badania - zapraszam tu.
- 15 kwietnia 2024 - Żył w latach 40-215 naszej ery. Mieszkał na terenie dzisiejszej Polski i....... okazało się, że jest naszym krewnym. Jego szczątki znaleziono podczas prac archeologicznych. Sprawdzono DNA i okazało się, że w jednej z linii mamy z nim wpólnego przodka. Gdzie mieszkał ów mężczyzna? Kiedy żył jego i nasz wspólny przodek? Kliknijcie tu i zajrzyjcie na sam dół strony, która się Wam wyświetli.
- 19 marca 2024 - Do listy znanych krewnych autor dodał przedstawicieli szwedzkiej rodziny Ostrogotów zwanej House of Bjelbo (Bjälboätten), albo House of Folkung (Folkungaätten). Pochodzili z niej królowie Szwecji, trzej królowie Norwegii i jeden król Danii, a także średniowieczni biskupi i jarlowie. O szczegółach przeczytacie tu.
- 8 marca 2024 - Na stronę autor dodał akt zgonu swojego przodka w linii Szychowskich. Znajdziecie go tu. Na stronie pojawiły się też nowe informacje dotyczące wnuków tegoż przodka.
- 30 sierpnia 2023 - Jedna z naszych pra...babek, której znaliśmy jedynie imię, ma już swoje nazwisko. Autor odkrył je dwa dni temu. Czy dzięki temu odkryciu uda się w końcu poprzeć dokumentami opowieść dziadka macierzystego autora - Bolesława Plucińskiego - o naszym pokrewieństwie z biskupem krakowskim - Kajetanem Sołtykiem? Szczegóły zajdziecie tu.
- 29 sierpnia 2023 - Nowi kuzyni i krewni na wojciccy.net. W spisie nazwisk pojawili się przedstawiciele rodów: Łojowski, Poniewierski, Gogulski, Dulejszewski i Łabudziński.
Szczegóły znajdziecie tu:
- 25 sierpnia 2023 - Na stronie pojawiły się kolejne nazwiska. Do naszego drzewa dołączyli przedstawiciele Szumańskich, Strzyżowskich, Dąbrowskich i Modelskich. Szczegóły znajdziecie tu.
- 24 sierpnia 2023 - Zapraszam Was do działu etymologia nazwisk. Poznajcie historię naszych przodków z okolic Bejsc i Chmielnika. Jakim herbem pieczętowali się nasi przodkowie o nazwisku Wyrzykowski i jak zakończyła się ich przygoda z Heroldią, przed którą szlachta musiała udowodnić swoje szlacheckie pochodzenie. Żeby odtworzyć tę historię musiałem przejrzeć tysiące dokumentów. Warto się jej przyjrzeć. Zapraszam tu.
- 24 sierpnia 2023 - Kolejne rodziny pojawiły się na naszej stronie. Nowe nazwiska to Kowalski, Sztankar, Topolski, Ossowski, Wojakowski, Kuberski i Jaruszowski. Szczegóły znajdzcieie tu.
- 23 sierpnia 2023 - Na stronie pojawili się kolejni przodkowie ze strony mamy autora. Szczegóły znajdziecie tu.
- 18 sierpnia 2023 - Kolejna nasza pra...babka - znana z imienia i nazwiska. Wszystko dzięki dokumentom, które zachowały się w archiwum w Kijowie na Ukrainie. Szczegóły znajdziecie tu.
- 12 sierpnia 2023 - Nie traćcie nadziei. W genealogii też. Autor właśnie odnalazł naszego kolejnego przodka w linii, w której odszukanie kolejnych pokoleń wydawało się raczej niemożliwe. A to z powodu braku dokumentów, których znaczna część została spalona w czasie II WŚ. Tymczasem na Ukrainie, w archiwum kijowskim zachowały się pewne dokumenty, które pozwoliły na dokonanie tego odkrycia. Kolejne niespodzianki bardzo możliwe. Szczegóły znajdziecie tu.
- 20 lipca 2023 - Do znanych kuzynów i krewnych dołączył Lew Tołstoj - powieściopisarz, dramaturg, klasyk literatury rosyjskiej i światowej. Więcej tu.
- 18 kwietnia 2023 - Do znanych kuzynów i krewnych dołączył Ludwik van Beethoven - niemiecki kompozytor i pianista uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszechczasów. Więcej tu.
- 23 marca 2023 - Na stronie pojawił się Samuel Finley Breese Morse - amerykański wynalazca, prekursor telegrafii, jeden z twórców alfabetu Morse'a, malarz marynista, rzeźbiarz. Sprawdźcie czy też jesteście z nim spokrewnieni.
- 16 grudnia 2022 - Księdza Aleksandra Wóycickiego kojarzy wiele osób w naszej rodzinie. A widzieliście kiedyś jak pisał? Jakim językiem? Zajrzyjcie koniecznie i przeczytajcie przedsłowie do wydanej w roku 1909 książki autorstwa księdza Aleksandra zatytułowanej "Związek chłopski w Belgii i Holandyi". To krytyczna ocena rzeczywistości polskiej wsi skreślona pięknym językiem. Przedsłowie znajdziecie tu.
- 12 grudnia 2022 - Na stronie jest już uzupełniona o najnowsze odkrycia historia rodziny Karczewskich. Zajrzyjcie tu.
- 8 grudnia 2022 - Adam Gawryałek z Zamienia w parafii mińskiej. To kolejny z naszych przodków, o którym wiemy dziś nieco więcej dzięki dokumentowi, o którym wspominałem we wpisie z 6 grudnia. Szczegóły znajdziecie tu.
- 7 grudnia 2022 - Na stronie pojawił się akt zgonu pra...babki autora - Marianny Dytkowskiej.
- 7 grudnia 2022 - Kim był, jakie miał zobowiązania wobec dworu i co posiadał żyjący w Mistowie około roku 1700 jeden z naszych przodków - Paweł Słomka? Jaką funkcję pełnił w Mistowie? Sprawdźcie tu.
- 6 grudnia 2022 - Na Mikołajki mam dla Was coś absolutnie sensacyjnego.Takiego odkrycia w gałęzi rodziny Wójcickich i rodzin z parafii mińskiej nie było od lat. Od dziś aż do Sylwestra będę publikował na naszej stronie wojciccy.net informacje, jakie znalazłem w dokumencie, który trafił w moje ręce niedawno. Dotyczy szeroko parafii mińskiej (dziś Mińsk Mazowiecki), wsi Mistów oraz rodziny Wójcickich i wielu rodzin z Wójcickimi spokrewnionych. Nie uwierzycie ile informacji, także potwierdzających moje ustalenia sprzed 20 lat udało się odnaleźć. Jeśli podkreślimy, że będą to dane dotyczące rodzin chłopskich ( a więc opisanych w dokumentach historycznych szczątkowo w porównaniu z rodzinami szlacheckimi), a ponadto będą to informacje pochodzace z przełomu XVII i XVIII wieku - ranga odkrycia jeszcze rośnie. Przygotujcie się na dużo genealogicznych prezentów i zaskoczeń. Zachęcam też do wpierania moich poszukiwań co możecie robic tu: https://www.wojciccy.net/wsparcie.htm Zróbcie bliskim prezent od Mikołaja. Zapewnijcie im i sobie dostęp do wojciccy.net i przyłączcie się do zabezpieczania rodzinnej spuścizny.
- 24 listopada 2022 - W drzewie są kolejne osoby związane z rodziną Ginglas. Nowe nazwiska to Kujawski, Jabłoński, Dziok i Migalski. Sprawdźcie tu i tu.
- 9 listopada 2022 - W naszym drzewie pojawiła się włoska rodzina Marconich. To działający w Polsce w XIX i XX wieku architekci, malarze i rzeźbiarze. Sprawdźcie tutaj gdzie pojawiają się w naszym drzewie.
- 2 listopada 2022 - W drzewie pojawiło się ponad 20 nowych osób ze strony rodziny Wójcickich w linii związanej z rodziną Woźniców. Nowe nazwiska w rodzinie to Szulik, Odolak, Kielak, Skolimowski, Kucharski i Przyłuski. Sprawdźcie tu.
- 1 listopada 2022 - W rubryce "Znani kuzyni" pojawiła się kolejna osoba. To piosenkarka - Sanah.
- 1 listopada 2022 - W drzewie pojawiło się kilkadziesiąt nowych osób. Są to nasi krewni i kuzyni związani z Józefem Wójcickim i Katarzyną z Woźniców. Okazuje się, że Katarzyna, która jest prapraprababką piosenkarki Sanah ma z autorem wspólnych przodków. Pokrewieństwo ze wspomnianą artystką występuje zatem nie tylko przez linię Wójcickich ale także Woźniców. Nowe nazwiska w drzewie to Kędzierski, Łysik, Hajdacki i Auguściński. Szczegóły sprawdzicie tu.
- 31 października 2022 - W naszym drzewie są kolejni Karczewscy. Sprawdźcie tu.
- 24 października 2022 - W drzewie pojawili się kolejni krewni. Nowe nazwiska to Zuchow, Chipkow i Dallabernardina. Sprawdzcie tu.
- 22 października 2022 - Na stronie jest już akt ślubu naszego niedawno odnalezionego przodka z jego drugą żoną. To dzięki temu aktowi autor zaczął poszukiwania naszych przodków na dawnych Kresach (dziś środkowa Ukraina). Druga żona naszego przodka wywodziła się z bardzo starej i zamożnej rodziny z Podola. Sprawdźcie tu.
- 20 października 2022 - Do działu "Odzyskani" autor dodał naszego krewnego - Olesa. Dzięki badaniom DNA jakie Oles wykonał sobie i swoim krewnym i porównaniu ich z wynikami testów DNA autora i jego krewnych udało nam się przeskoczyć barierę w poszukiwaniu przodków w linii Karczewskich, wynikającą z braku dokumentów (spłonęły podczas II wojny). Przeczytajcie tu jak to wszystko wyglądało.
- 20 października 2022 - Od tego co Wam autor teraz przekaże, może rozboleć głowa, gdy spróbujecie sobie to wyobrazić. Otóż okazuje się, że świeżo odkryty przeze autora bratanek naszej pra...babki - Marianny z Karczewskich Tauzowskiej, ożenił się z kobietą, która była pasierbicą córki tejże Marianny. Mało tego. Drugą macochą żony bratanka Marianny Karczewskiej, była druga córka Marianny, a młodsza siostra pierwszej. W rezultacie druga macocha była młodsza od swojej pasierbicy, czyli żony bratanka Marianny Karczewskiej. (P.S. A autor musiał to wszystko rozrysować :) Łatwiej pewnie będzie, gdy zerkniecie na szczegóły tu.
- 20 października 2022 - Na stronie pojawiło się odnalezione niedawno rodzeństwo naszej pra...babki - Marianny z Karczewskich Tauzowskiej i rodziny tegoż rodzeństwa. Nowe nazwiska na stronie to Możdżeński, Szymański, Budzyński, Mulikowski, Bańkowski, Karwiński i Zacharski. Szczegóły tu.
- 17 października 2022 - W dziale podpisy jest już podpis naszego odnalezionego ostatnio przodka o nazwisku Karczewski. Znajdziecie go tu.
- 10 października 2022 - Do naszego drzewa dodano polską malarkę - Tamarę Łempicką
- 10 października 2020 - W wyniku moich najnowszych odkryć w rodzinie pojawiły się kolejne nowe nazwiska. Są to Wyrzykowski, Niemirycz, Łempicki, Ożarowski. Bukszycki, Lubowidzki, Kolumna-Walewski.
- 10 października 2022 - Takiego przełomu w naszych poszukiwaniach genealogicznych jeszcze nie było! Dzięki opłacanym przez autora badaniom DNA jego i DNA jego krewnych udało się odnaleźć kolejnych przodków w linii Karczewskich!!! Przez ostatnich 20 lat nie było to możliwe ponieważ dokumenty, które mogłyby sprawę wyjaśnić spłonęły w czasie II Wojny Światowej. Szczegóły znajdziecie tu.
- 28 września 2022 - Na stronie pojawił się 32 prezydent Stanów Zjednoczonych - Franklin Delano Roosevelt. Sprawdźcie czy też jesteście z nim spokrewnieni. Więcej tu.
- 12 września 2022 - Na stronie pojawili się nowi członkowie rodziny. Nowe nazwiska w drzewie to Zajączkowski, Czyżowski, Bołaszewski, Piątkowski, Skatucki i Rączkosz.
- 2 września 2022 - Kilka dni temu dowiedziałem się, że popularna wśród młodzieży piosenkarka Sanah - jest naszą krewną. Sprawdźcie jak jest z nami spokrewniona (tutaj.)
- 21 lutego 2022 - Po nawiązaniu ze mną kontaktu przez jednego z naszych krewnych, wróciłem do sprawy pochodzenia naszych przodków o nazwisku Krzyżanowski (parafia Mińsk i Jakubów). Jeśli jesteście ciekawi o co chodzi i w czym tkwi problem - sprawdźcie tu.
- 20 stycznia 2022 - W którym miejscu nad rzeką Liwiec pobudował się krótko przed rokiem 1789 nasz przodek - Walenty Piotrowski (linia Wójcickich)? Jakie miał zobowiązania wobec dworu w Liwie? Mam już dla Was zdjęcia dokumentó, które nas o tym informują. Sprawdźcie na podstronie poświęconej Walentemu tutaj.
- 19 stycznia 2022 - Księgi sądowe ziemi nurskiej. Żadnych innych dokumentów nie przeglądałem tak długo jak tych. Zajęło mi to wiele lat. Około 200 opasłych ksiąg przejrzałem dwukrotnie, a niektóre nawet trzykrotnie. Z tej ziemi pochodzi wielu naszych szlachetnych przodków. Pieńkowscy, Godlewscy, Skłodowscy, Uścieńscy, Ryszewscy, Świerzewscy, Rosochaccy, Zalescy, Zarembowie. Niemirowie, Dąbrowscy, Tryniszewscy, Rostkowscy, Dmochowscy, Janczewscy, Zakrzewscy, Budziszewscy, Konarzewscy, Kietlińscy, Podgórscy, Boguccy, Woytkowscy, Szulborscy, Grodzcy, Ponikiewscy, Załuskowie, Grabińscy, Krzeczkowscy, Tymińscy czy Sutkowscy. Wszyscy oni w sprawach urzędowych jeździli do miasta Nur. Właśnie znalazłem opis tegoż miasta i jego mieszkańców z początku XVII wieku. Możecie obejrzeć go tu.
- 6 stycznia 2022 - Na stronie sa kolejni Szypniccy - w linii Tauzowskich. Autor odnalazł też akt ślubu kolejnego Tauzowskiego. Rodził się z Sosnowcu a ślub brał w Skarżysku Kamiennej. Zobaczcie kim był z zawodu.
- 17 grudnia 2021 - Wiemy już w jakich latach sprowadzili się w okolice Łodzi nasi przodkowie o nazwisku Stroiński. Jeden odnaleziony wczoraj przez autora dokument pozwolił nam zawęzić ten okres do plus minus 5 lat. Wcześniej wiedzieliśmy jedynie, że Stroińscy trafili tu między rokiem 1819 a 1838. Co udało się teraz ustalić? Sprawdźcie tu.
- 16 grudnia 2021 - Są kolejni krewni w drzewie. Udało się odnaleźć nieznzną nam dotąd siostrę naszej pra...babki - Marianny ze Stroińskich Szychowskiej - Annę. Wiemy za kogo wyszła za mąż. Nowe nazwiska w rodzinie to Benesz i Klima. Wiemy już też z kim ożenił się jeden z bratanków Marianny ze Stroińskich Szychowskiej i za kogo wyszła córka tegoż bratanka. Nowe nazwiska w drzewie: Lejnert, Kanicki, Kasprowicz Dąbrowski.
- 15 grudnia 2021 - W naszym drzewie pojawiła się znana polska aktorka i modelka - Katarzyna Śmiechowicz. To jak jest z nami spokrewniona - sprawdzicie tu. Nowe nazwiska w rodzinie to Śmiechowicz, Leconte, Puczyński, Bródka, Czerwczak, Warsiński, Kwaśniewski i Woźnicki.
- 13 grudnia 2021 - Na stronie są kolejne nowości dotyczące rodziny Kacprzyk. To akt zgonu żony Cypriana Kacprzyka i dwaj nieznani nam wcześniej synowie Fabiana Kacprzyka oraz ich żony i dzieci.
- 6 grudnia 2021 - Kolejne dokumenty na naszej stronie. To akty chrztu między innymi w linii Wocialów, Kotów i Słomków.
- 1 grudnia 2021 - Na stronie możecie obejrzeć już dwa akty chrztu naszych przodków w linii Wójcickich: Piotra Ryszki (1685), Andrzeja Parola (1692) i Jadwigi Lepy (1693)
- 24 listopada 2021 - Wreszcie udało się autorowi odnaleźć akt zgonu jego prapradziadka - Franciszka Szychowskiego. Wiemy gdzie i kiedy zmarł. Wiemy też o ile przeżył swoją pierwszą żonę, a naszą praprababkę. Szczegóły tu.
- 23 listopada 2021 - Niespodziewana wiadomo
ść i zaraz potem telefon. Dzwoni Krystyna z pokolenia rodziców autora, z którą autor ma wspólnych przodków w linii Szychowskich. Kiedyś przeglądała ze swoim kuzynem naszą stronę rodzinną wojciccy.net. Godzina rozmowy i już wiemy kim są - zapamiętane przez mamę autora i jej siostrę - postaci z Bronisina i Gałkówka pod Łodzią. Kim była Laka o której wspominają Skąd jej imię? Czyją była córką? Nie uwierzycie ile dzieci miał nasz przodek Franciszek Szychowski ( do tych o których autor wie musi dodać jeszcze kilkoro i kilkoro jeszcze odnaleźć w dokumentach). Gdzie Franciszek kupił ogromny obszar ziemi? Od kogo? Co ma z nami wspólnego łódzki Król Piwa? Dużo tego ale wkrótce autor postara się to uporządkować. Niewykluczone, że w albumach rodzinny pojawią się nowe stare zdjęcia. Czy uda się odnaleźć podobiznę Franciszka Szychowskiego? Na początek autor ma dla Was rozwiązanie zagadki pochodzenia kuzynki Laki z Bronisina. Szczegóły znajdziecie tu.
- 3 października 2021 - Takiej zagadki fotograficznej na naszej stronie jeszcze nie było W albumach rodzinnych nie zachowała się podobizna pradziadka autora - Karola Plucińskiego. W roku 1904 - po narodzeniu dziadka autora - Karol został wcielony do armii rosyjskiej i wysłany na wojnę rosyjsko-japońską, gdzie zginął pod Mukdenem w Mandżurii. Czy na zdjęciu, które pojawiło się właśnie na stronie może być Karol? Czy to raczej jeden z jego synów? A może ktoś zupełnie inny? Zajrzyjcie tu i porównajcie członków rodziny Plucińskich i dajcie znać autorowi co sądzicie.
- 16 sierpnia 2021 - Autor odnalazł właśnie akt ślubu siostry swojej prababki - Zofii Kacprzyk z Janem Sokołowskim. Ten dokument daje nam dużo nowych informacji o rodzinie Sokołowskich i samej Zofii. "Mokotów pod Warszawą" - dziś brzmi dziwnie ale w 1917 było inaczej. Szczegóły znajdziecie tu.
- 19 maja 2021 - Autor odnalazł akt zgonu jednej z naszych pra...babek.
- 23 kwietnia 2021 - Na naszej stronie dbamy o prawdę historyczną. Nie pudrujemy, nie pielęgnujemy romantycznych legend rodzinnych, według których pradziadkowie tracili majątki na wyścigach albo popełniali mezalianse. Autor ma dla Was kolejną próbę zmierzenia się z historią. Herbarze kontra dokumenty. Co z tego wyniknie? Szczegóły tu, w etymologii nazwiska Włodkowski (nowość). Jest tu także - w pewnym sensie - chichot historii, a kluczem nazwisko - Nekanda-Trepka.
- 7 kwietnia 2021 - Pewna zagadka, którą wspólnie z autorem próbowaliście rozwiązać została dziś definitywnie rozwiązana. I okazuje się, że intuicja nas nie zawiodła. Trochę zachodu było z dotarciem do źródła tej informacji, ale dzięki pomocy pewnej miłej Pani, z pewnej biblioteki powiatowej, w pewnym mieście w Małopolsce autor może już opublikować nowe, rewelacyjne informacje dotyczace jednego z naszych przodków. Mało tego. W dokumencie który znajdziecie juz na stronie są wskazówki, które mogą nam pomóc rozwikłać kolejną zagadkę. Szczegóły tu.
- 16 marca 2021 - Przeglądając stare gazety można znaleźć ciekawe informacje z życia naszych krewnych i przodków. Tak jak my gubili dokumenty, albo bywali okradani. Tak jak dwaj bracia jednej z pra...babek autora. Przeczytacie o tym tutaj.
- 17 lutego 2021 - Jest rok 1636. Trwa Jarmark w Sączu. W jednej z gospód dochodzi do zwady między dwoma szlachcicami. Dobywają szabel. Zadają sobie rany. Słychać rżenie koni którymi stronnicy jednego osaczają drugiego. Białogłowy nawołują do spokoju. Jednym z uczestników zajścia jest nasz przodek. Więcej przeczytacie tutaj.
- 16 lutego 2021 - Na stronie są kolejne okruchy wspomnień. Przeczytajcie niesamowitą historię Jadwigi z Krupczyńskich Plucińskiej spisaną przez jej synową - Weronikę z Zarzyckich Plucińską. Co ma wspólnego z naszą rodziną Most Kierbedzia? Historia z nim związana jest dramatyczna. Tu też potajemny ślub, zerwane więzi i tragiczne doświadczenia wojenne. .
- 5 lutego 2021 - Autor odnalazł i dodał na stronę mężów dwóch naszych krewnych. Katarzyny Tabaszowskiej (która miała wspólnych przodków z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim - autor pisał niedawno o jej siostrze) oraz Teresy Salomei z Wierusz Oliwińskich. Nowe nazwiska w drzewie to panowie szlachta - Wiktor i Rabsztyński
- 5 lutego 2021 - Na stronie jest juz uzupełniona część drzewa z potomkami Waldemara Plucińskiego i Ewy z Tomkiewiczów. Ewa przysłała nam także zdjęcia swoich dzieci i wnuków. Do obejrzenia w albumie rodzinnym Plucińskich.
- 29 stycznia 2021 - W albumie rodzinnym Plucińskich są nowe zdjęcia.
- 23 stycznia 2021 - W albumie rodzinnym Tauzowskich sa kolejne stare zdjęcia.
- 13 stycznia 2021 - Są nowe zdjęcia w albumie rodzinnym Kacprzyków.
31 grudnia 2020 - Kończymy kolejny rok poszukiwań naszych przodków. Autor przypomina, że poszukiwania naszych przodków są żmudne. Dlatego ponawia apel o to, byście namawiali kuzynów i krewnych do wspierania naszych poszukiwań i strony wojciccy.net. W rok 2021 wchodzimy z zaledwie 17 zalogowanymi użytkownikami. Oby w roku 2021 było nas więcej, a poszukiwania i zarchiwizowanie tego, co udało się odnaleźć, będzie mogło przyspieszyć. Wspierać poszukiwania możecie też na bieżąco. https://www.wojciccy.net/wsparcie.htm. Wszystkim krewnym i kuzynom autor życzy żeby 2021 rok był pełen dobrych ludzi, dobrych emocji, i dobrych wieści. Niech po prostu będzie dobry. Dla nas wszystkich :)
- 27 grudnia 2020 - Możecie już obejrzeć kolejny dokument. To akt ślubu naszych przodków. Autor szukał go długo w wielu parafiach bo księga w której go ostatecznie odnotowano miała nie zachować sie do naszych czasów. Teraz cudownie odnaleziona dała nam informacje o naszych przodkach. Choć sam dokument zawiera błąd. Jaki? Przeczytacie o tym tu. ( nowy fragment zaznaczony na niebiesko). Tu z kolei znajdziecie sam dokument.
- 26 grudnia 2020 - Na stronie jest już kolejny dokument dotyczący naszego przodka, odnaleziony dzięki odkryciu, o którym autor pisał w poprzednim wpisie. Ten akt daje nam kilka nowych informacji. Autor pisze o nich tu (nowa treść pisana jest czerwoną czcionką). Tu z kolei znajdziecie wspomniany akt chrztu. Autor uzupełnił tez historię rodzin Wierusz-Oliwińskich, Tauzowskich i Szweykowskich.
- 22 grudnia 2020 - Czy hipoteza postawiona przez autora prawie 20 lat temu w jego pracy magisterskiej w sprawie etymologii nazwiska Wójcicki była prawdziwa? Jakie jest pochodzenie naszego nazwiska? Wyniki badań genetycznych zdają się dawać nam odpowiedź na to pytanie. Sensacyjną! Szczegóły tu. (nowy fragment pisany niebieską czcionką)
- 10 grudnia 2020 - Na stronie znajdziecie już nowych członków naszej rodziny z Kanady.
- 6 grudnia 2020 - Na stronie możecie obejrzeć dwa dokumenty dotyczące naszych przodków ze strony Wójcickich. To akt urodzenia naszej pra...babki - Elżbiety z Izdebskich Śmiechowej i akt zgonu pra...dziadka - Walentego Krzyżanowskiego. Pamiętacie kim był Walenty w Mistowie?
- 13 listopada 2020 - Autor musi przyznać, że nasz odkryty właśnie przodek Stanisław Tabaszowski gromadząc majątek i dziedzicząc go po przodkach sprawił, że jego synowie stali się atrakcyjnymi partiami dla panien z dobrych domów na wydaniu. Jego wnuczka - Anna Borowiczowa - wywiodła w roku 1726 wraz z siostrą swoją genealogię w procesie o ogromny majatek po ich krewnym, staroście oświęcimskim - Adamie Józefie Lubowickim, zmarłym bezpotomnie. Autor odkrył, że obie były potomkiniami Andrzeja Niewiarowskiego, który był prapradziadkiem...ostatniego króla Polski. I tak to mamy w drzewie połączenie z królem Stasiem nie tylko przez Wójcickich (ze strony Pieńkowskich) ale także Plucińskich (przez Tauzowskich). Szczegóły tu.
- 12 listopada 2020 - Na stronie jest herb jakim posługiwali się odkryci właśnie nasi przodkowie. Znajdziecie go także w dziale "Herby". Szczegóły tu.
- 11 listopada 2020 - Po ponad 2 latach poszukiwań, przejrzeniu łacznie 1024 opasłych łacińskich ksiąg sądowych województwa krakowskiego (od kilkuset do 2 tysięcy stron każda) z XVI, XVII i XVIII wieku autor w końcu wyprowadził korzenie naszych przodków Tabaszowskich do XVI wieku ( i to nie koniec). Autor tracił powoli nadzieję, ale udało się. Szczegóły znajdziecie tu.
- 4 listopada 2020 - Autor dodał do działu Genealogia Genetyczna tekst o porównaniu swojego DNA z DNA widniejących w światowej bazie genetycznej krewnych. To 3 kuzynki ze strony taty autora. Co wynika z tego porównania? Przeczytacie o tym tu. (nowy fragment zaznaczyłem na zielono). Zachęcam krewnych ze strony mamy do przeprowadzenia takich badań. W razie czego podpowiem o jakie badania chodzi i gdzie je można zrobić.
- 30 października 2020 - Autor ma dla Was propozycję na czas pandemii. Zbliżają się Zaduszki i Wszystkich Świętych. Na naszej stronie możecie zapalić świeczki pamięci swoim przodkom i krewnym. Zachęcam. Szczegóły tu.
- 29 października 2020 - Bazując na herbarzach można by pomyśleć, że przodek autora - Marcin Krogulecki - był "damskim krawcem". Same córki. Ostatnie odkrycia autora pokazują, że było zgoła inaczej. Mało tego - dwoje dzieci Marcina było chrzczonych w odstępie dwóch miesięcy. Dlaczego? Przeczytacie o tym tu. Dzięki ostatnim odkryciom wiemy także, że pisarzem żup wielickich Marcin został wcześniej, niż sądziliśmy.
- 28 października 2020 - Na stronie znajdziecie już akt chrztu odkrytej niedawno, nieznanej siostry dziadka autora - Bolesława Plucińskiego. Akt ten daje nam też pewne informacje o stryju Bolesława. Szczegóły tu.
- 27 października 2020 - Na stronie znajdziecie już - odnaleziony właśnie przez autora - akt chrztu naszej pra...babki - Teresy z Włodkowskich Tabaszowskiej. Okazuje się, że Teresa rodziła się dużo później, niż zakładaliśmy (prawie 20 lat po swoim najstarszym bracie przyrodnim). Miała też jeszcze rodzoną siostrę. Przeczytacie o tym tu.
- 22 października 2020 - Autor odnalazł w ksiegach Bochni kolejnych naszych krewnych. To siostra naszego pra...dziadka Stanisława Piotrowicza oraz jej mąż i syn, a także ciotka Stanisława. Znamy już mniej więcej rok w którym ślub brała córka Stanisława - Zofia. Więcej szczegółów tutaj.
- 21 października 2020 - Na stronie znajdziecie już większą i bardziej wyraźna wersję aktu ślubu naszych przodków - Andrzeja Wóycickiego i Weroniki z Piotrowskich. Wiedzieliście, że uroczystość była podwójna? Dokładnie w tym dniu i w tym samym kościele żenił się brat Weroniki. Sprawdźcie który klikając tutaj. Tu też znajdziecie wspomniany akt.
- 21 października 2020 - Na stronę autor dodał akt ślubu siostry jego pra...babki - Agnieszki Kroguleckiej z bratem przestryjecznym poety - Jana Andrzeja Morsztyna - Aleksandrem, bachmistrzem Wieliczki. Szczegóły tu.
- 20 października 2020 - Na stronie możecie juz obejrzeć w całości legitymację poselską księdza Aleksandra Wóycickiego wydaną w listopadzie 1922 roku. Szczegóły tu.
- 19 października 2020 - Wyjaśnienie tej zagadki zabrało autorowi 2 lata i wymagało przejrzenia tysięcy zapisów w księgach sądowych krakowskich i księgach miejskich Bochni. Życiorys naszego przodka - Marcina, pisarza żup bocheńskich i wielickich, znajdziecie tu. Już wiemy jakie nazwisko nosił.
- 17 października 2020 - Takiej sensacji autor sie nie spodziewał! Właśnie odkrył, że jego dziadek, Bolesław Pluciński, miał jeszcze jedną siostrę, o której pamięć w rodzinie nie pozostała. Do rodziny Tauzowskich dodano kolejne osoby. Szczegóły tu.
- 15 października 2020 - Wiemy komu i kiedy nasz przodek Marcin Krogulecki sprzedał swój dom w Bochni (XVI wiek). Przeczytacie o tym tu.
- 15 października 2020 - Na stronie możecie obejrzeć tzw. kenkartę księdza Aleksandra Wóycickiego (wydaną w roku 1943). Kenkrta to dokument wydawany obligatoryjnie przez okupacyjne władze niemieckie.Wiemy już, co znajdowało się na brakującym fragmencie dokumentu, wycietym prawdopodobnie przez księdza Aleksandra. Szczegóły tu
- 13 października 2020 - Pamietacie dom przy Rynku Górnym w Bochni który w roku 1606 kupił nasz przodek? Wiemy kiedy i komu go sprzedał. Właśnie znalazłem dokument o tym mówiący. Ta informacja może być dla nas wskazówką miejsca z którym nasz przodek był związany i gdzie rodziły się jego dzieci. Szczegóły tu.
- 6 października 2020 - Autor odkrył właśnie, że jeden z naszych przodków studiował pod koniec XVI wieku na Akademii Krakowskiej. Jaki tytuł uzyskał? I jaką prace dostał po studiach? Przeczytacie o tym tu.
- 5 października 2020 - Anna Gruszczanka - wnuczka czy córka? Autor rozwiązał tę zagadkę. Wiemy też kim był szwagier naszego przodka - Marcin Niestoikowicz. Szczegóły tu.
- 4 października 2020 - Dotychczas wiedzieliśmy jedynie, że rodził się w Galicji Austriackiej. Jako jedyny, bo reszta rodzeństwa rodziła się na terenie zaboru rosyjskiego. Teraz już wiemy gdzie dokłądnie rodził się brat pra...dziadka autora - Karol Tauzowski. Wiemy też, że miał jeszcze dwa imiona. Szczegóły tu.
- 30 września 2020 - Na stronie znajdziecie już wspomniany poniżej testament naszej pra...babki - Małgorzaty. Kliknijcie tu.
-
30 września 2020 - Autor właśnie otrzymał kolejne dokumenty od tłumacza. Tym
razem zapłacił więcej niż zwykle, ale warto było. Tłumaczenia niektórych
dokumentów będą pełne, a nie skrócone. Dziś na stronie
pojawi się testament naszej pra...babki z XVI wieku. Bardzo szczegółowy. Dzięki
niemu wiemy co po Małgorzacie pozostało. Złota biżuteria, czepce, perły, zastawa
stołowa i wiele innych rzeczy. Na przetłumaczenie czeka jeszcze wiele
dokumentów. Autor liczy na Wasze wsparcie -
odkrywajmy
historie naszych przodków razem.
Tu dowiecie się jak można wesprzeć autora
(albo zaglądając do działu "Wsparcie"
na stronie głównej wojciccy.net).
Testament
pojawi się jeszcze dziś
tutaj. Ile były warte talerze cynowe w roku
1554? Przeczytacie w testamencie.
- 8 września 2020 - Autor dodał na stronę odnalezionych dwa dni wcześniej naszych kolejnych przodków. Czasem dobrze jest zrobić sobie przerwę w przeglądaniu pewnych ksiąg by potem do nich wrócić i złapać nowy trop. Szczegóły tu.
- 5 września 2020 - W roku 1603 uczciwe matrony z Bochni domagały się sprawiedliwości i skarżyły na niejaka kucharkę Jadwigę, która z domów w których służyła kradła różne rzeczy. Dokonała kradzieży w domu pra...babki autora. Przeczytacie o tym tu.
- 4 września 2020 - Na stronie jest kolejny dokument dotyczący naszych przodków, którego tłumaczenie autor niedawno zlecił. W roku 1609 szlachetny Marcin Krogulecki spłacał rodzinę, by przejąć dom w Bochni. Gdzie stał ten dom i ile marcina kosztował? Przeczytacie o tym tutaj.
- 2 września 2020 - Na stronie jest nowy dokument. W roku 1593 brat pra...babki autora Zofii z Piotrowiczów Lassotowej domagał sie od niej przed sądem części rzeczy pozostałych po ich babce - Annie zwanej Piotrową. Bartłomiej Piotrowicz wyliczał sprzęty, z których część powinien otrzymać. Przeczytasz o tym tutaj.
- 1 września 2020 - Są nowi kuzyni na stronie.Ich nazwiska to Kaufenberg, Koprkowicz i Rozwadowski.
- 11 sierpnia 2020 - Do drzewa autor dodał kolejne osoby o nazwisku Szychowski i Kotlicki.
- 20 lipca 2020 - Autor odkrył właśnie jak na imię miała jego pra...babka, a matka słynnego Anserinusa (którego niektórzy stawiają przed Mikołajem Rejem). Na stronie znajdziecie także dokumenty w którym owa prababka regulowała z córką długi. O tym tutaj.
- 8 lipca 2020 - Autor uściślił niektóre fakty dotyczące ślubu jego przodków Kacpra i Marianny Tauzowskich, oraz zgonu matki Kacpra - Tekli. Przeczytasz o tym tutaj.
- 5 czerwca 2020 - W drzewie są kolejne osoby. To członkowie rodziny Ginglass z Brazylii.
- 31 maja 2020 - Po wielu latach poszukiwań w aktach metrykalnych Rio de Janeiro autor odnalazł wreszcie ostateczne potwierdzenie, że mieszkający licznie w Brazylii członkowie rodziny Ginglass, są potomkami brata jego prapradziadka. Udało się to dzięki odnalezieniu aktu zgonu Estacii Ginglass. Szczegóły tu.
- 25 maja 2020 - W drzewie jest 25 nowych osób. Okazuje się bowiem, że nie tylko dzieci przodka autora - Walentego Tauzowskiego - przeniosły się ze świętokrzyskiego w okolice Sosnowca pod koniec XIX wieku. Kupione ostatnio przez autora dokumenty pokazują, że także potomkowie siostry Walentego podążyli za kuzynami. Przy okazji okazało się, że siostra Walentego wydała jedną ze swoich córek, za brata teściowej jednego ze swoich synów. Nowe nazwiska w drzewie to Czarnecki, Michniewski, Lechowski, Płocki, Ptaszyński, Blamowski, Sikorski. Szczegóły tutaj.
- 17 maja 2020 - Autor wyprowadził linię skoligaconych z nami Pokutyńskich do 1740 roku.
- 13 maja 2020 - Kolejnym bratem naszych prababek i pradziadków o którym niewiele wiemy jest Michał Tauzowski. Miał córkę. Teraz wiemy, że wyszła za mąż i też miała dzieci. Sprawdźcie tu.
- 13 maja 2020 - Władysław Tauzowski to brat naszych prababek i pradziadków o którym wiedzieliśmy najmniej. Dzięki nabytym ostatnio dokumentom wiemy już więcej. Sprawdźcie czy po przeprowadzce ze świętokrzyskiego w okolice Sosnowca wrócił w rodzinne strony swoje i żony, czy został w Zagłębiu. Kim był z zawodu gdy rodziła się jego pierwsza znana nam córka. Jakie było jej drugie imię i kim byli jej chrzestni. Przekonacie się tu.
- 13 maja 2020 - Dobrze jest czasami pójść trochę inną ścieżką w poszukiwaniach i sprawdzić nowe dokumenty. Wczoraj autor rozpoczął przeglądanie archiwum Ordynacji Pińczowskiej Myszkowskich i Wielopolskich. Był ciekaw, czy znajdzie tu jakieś informacje o swoich przodkach o nazwisku Dytkowski i Tauzowski. I udało się. Od spisów z roku 1790 przeszedł do akt metrykalnych i początki historii rodziny Dytkowskich mógł uporządkować. Szczegóły znajdziecie tu oraz w etymologii nazwiska Dytkowski. (nowe informacje o Tauzowskich wkrótce).
- 12 maja 2020 - Mamy więcej informacji o rodzinie Tauzowskich. Autor kupił ostatnio kilka dokumentów dotyczących tej familii. Są to między innymi dwa akty chrztu dzieci Edmunda Tauzowskiego: Józefa i Tadeusza. Z dokumentów tych wiemy kim byli inni członkowie rodziny i gdzie mieszkali. Pojawiają się w nich także tajemniczy panowie Plucińscy: Edward i Józef, których nie ma w naszym drzewie. Czyżby to nieznani nam bracia pradziadka autora - Karola Plucińskiego?
- 4 maja 2020 - Autor opłacił kolejne tłumaczenia dokumentów związanych z naszymi przodkami. Jeden z nich to umowa przedsluba spisana przez dwoje jego przodków - Jana Tatarczyk Pieńkowskiego h. Suchekomnaty i Mariannę Tworczyk Dąbrowską herbu Dabrowa. Oryginał i tłumaczenie znajdziecie tutaj.
- 3 maja 2020 - Na stronie znajdziecie kolejny dokument dotyczący naszych przodków. W 1678 roku Jan Tabaszowski uprowadził do swojej wsi Wysokie poddanego szwagierki swojej żony ze wsi Zalesiany. Przeczytacie o tym tutaj.
- 1 kwietnia 2020 - Nowy dokument na stronie. W roku 1609 pra....babka autora - Agnieszka z domu Pawłowa - I voto Piotrowiczowa, II voto Szulcowa, III voto Chwilowa wnioskowała o areszt na śledzie. Dlaczego? Przeczytasz o tym tutaj.
- 27 marca 2020 - Nowy dokument na stronie. W roku 1608 jedna z pra...babek autora, została napadnięta w swoim domu. Była wtedy sama ze swoją córką. Przeczytasz o tym tutaj).
- 26 marca 2020 - Właśnie otrzymałem od tłumacza 10 kolejnych tłumaczeń z łaciny ( dla zainteresowanych - ich łączny koszt to 250 pln) . Oto pierwszy z dokumentów. W roku 1651 przodek autora - Adam Włodkowski ze swoim szwagrem Aleksandrem Morsztynem spłacili Kazanowskich, kończąc tym samym spór jaki teść Adama i Aleksandra (także przodek autora) prowadził z Kazanowskimi o wieś Książnice. Przeczytasz o tym tutaj.
- 25 marca 2020 - Autor zamieścił na stronie dokument z roku 1603 w którym jego pra...babka - Agnieszka z Pawłowiczów I-voto Piotrowiczowa, II-voto Szulcowa, III_voto Chwilowa (mieszczanka z Bochni) zeznawała przed sądem jako świadek. Co robiła 6 października tego roku i co widziała? Przeczytasz o tym tutaj.
- 20 marca 2020 - W drzewie są kolejne informacje dotyczące potomków Kazimierza Kamińskiego i Pelagii z Paprockich. Dziękujemy kuzynowi, Sławomirowi Kamińskiemu. Są też kolejne zdjęcie w albumie Tauzowskich.
- 18 marca 2020 - Autor otrzymał właśnie tłumaczenie pewnego dokumentu. Może on obrócić wniwecz nasze dotychczasowe ustalenia na temat naszego przodka - Marcina Kroguleckiego i zadać kłam zeznaniom świadków w procesie sądowym. Szczegóły tutaj, na dole strony.
- 22 lutego 2020 - Znamy kolejną naszą pra...babkę w linii Tauzowskich i Plucińskich urodzoną około roku 1500. Szczegóły tutaj.
- 20 lutego 2020 - W drzewie są nasi kolejni przodkowie w linii Plucińskich-Tauzowskich. Autor ustalił imiona i nazwiska naszych kolejnych pra....dziadków mieszkających w XVI wieku w Bochni. To Paweł... i Piotr....
- 14 lutego 2020 - Lubicie zagadki detektywistyczne? Autor ma dla Was propozycje rozwikłania jednej z nich. Chodzi o pochodzenie naszego przodka - Marcina Kroguleckiego. Czy był szlachcicem czy też mieszczaninem. I kto był jego ojcem? Sprawa jest skomplikowana. Przeczytajcie zeznania świadków i napiszcie autorowi co sądzicie. Chętnych do zabawy zapraszamy tu.
- 10 lutego 2020 - Autor opłacił kolejne tłumaczenia dokumentów z XVI i początku XVII wieku. Dostarczają nam one wiele informacji. Wiemy gdzie mieszkali nasi przodkowie, gdzie w Bochni stały ich domy, kiedy je kupili. Wiemy tez co jedna z naszych pra...babek i jej córka zapisały w testamentach. Kosztowności, grunty w Bochni.... ale nie tylko. Szczegóły znajdziecie w biogramach Marcina Kroguleckiego i jego żony klikając tutaj.
- 3 lutego 2020 - Po półtora roku od ostatniego odkrycia, czyli po około1500 godzin bezowocnych poszukiwań autora - wreszcie się udało. Mamy dwa kolejne pokolenia przodków w linii Tauzowskich. Będziecie zaskoczeni. Sprawdźcie tutaj.
17 stycznia 2020 - W herbarzu Bonieckiego wspomniana jest siostra pra...babki autora - Justyna Olszyńska i jej córka spłodzona z Mateuszem Kuczyńskim - Marianna. Marianna Kuczyńska miała zostać porwana przez krewnych matki - Olszyńskich - i wydana za Wojciecha Żebrowskiego w roku 1690. Czy tak było? Autor odebrał właśnie opłacone tłumaczenie odnalezionych ostatnio dokumentów i wszystko stało się jasne. Przeczytasz o tym tutaj.
- 15 stycznia 2020 - Na stronę dodano kilku naszych kolejnych krewnych z linii Tauzowskich
30 grudnia 2019 - Kochani. Tytułem ogłoszeń i podsumowania 2019 roku. Rok 2019 kończymy z 12 osobami, kt
óre posiadają login do naszej strony i tym samym wspierają moje poszukiwania. To daje mi 600 złotych wsparcia rocznie - za co tym osobom dziękuję. Muszę jednak wspominieć, że w ciągu ostatnich 20 lat moje wydatki związane z poszukiwaniami wynosiły około 10 tysięcy rocznie. W tym roku to około 6 tysięcy, bo coraz więcej dokumentów jest dostępnych w internecie. Jeśli jednak mój codzienny czas, jaki poświęcam na poszukiwania i budowę drzewa, wycenimy rynkowo - to uzbiera się kwota około 55.000 złotych. Mamy zatem łącznie kwotę ponad 60.000 złotych kosztów rocznie po mojej stronie versus 600 złotych wsparcia. Mam nadzieję, ze to zestawienie zachęci innych członków naszej rodziny do wsparcia moich poszukiwań i dołączenia do zalogowanych użytkowników. Genealogia to moja pasja. Nie mam zamiaru z niej rezygnować. Ale wsparcie rodziny w zabezpieczaniu spuścizny naszych przodków jest nie do przecenienia. Pozdrawiam serdecznie :) Autor- 22 grudnia 2019 - Autor zabezpieczył dane z blisko 45 starych dyskietek, na których znajduje się mnóstwo dokumentów i listów z pierwszych lat tworzenia naszego drzewa i budowy strony wojciccy.net. Na dyskietkach (które łącznie zajęły na dysku niecałe 30 MB) znalazły się też zdjęcia, w tym fotografie ze strony Pieńkowskich, które w ostatniej chwili udało się zabezpieczyć autorowi w roku 2002, a których nie było na innych nośnikach. Te fotografie możecie obejrzeć w Albumie Rodzinnym Pieńkowskich lub klikając tu i tu.
- 10 grudnia 2019 - Autor uporzadkował dziś album rodzinny Wójcickich. Będziecie mieli co oglądać podczas świąt :). Pojawiły się nowe zdjęcia. Są to nigdy niepublikowane zdjęcie ślubne dziadków autora, ich córki Elżbiety jako małej dziewczynki z zabawkami z tamtych czasów. Jest też zdjęcie rodziny Wójcickich z lat 40-ych przed domem w Tymoteuszewie z gromadką dzieci ( zwróćcie uwagę na ich fryzury!). Kilka zdjęć zostało poprawionych i możecie je oglądać w większych wersjach - w tym zdjęcie Benedykta Wójcickiego.
- 13 listopada 2019 - Autor odnalazł dokument w którym Aleksander Pieńkowski pozwał swoich braci - Tomasza, Mikołaja i Ludwika ( przodka autora). Dlaczego bracia spotkali sie przed sądem? Przeczytacie o tym tutaj. Ten dokument jako jedyny znany autorowi pokazuje wyraźnie 3 pokolenia jego przodków Pieńkowskich, co swego czasu było trudne do ustalenia. Tu poznajemy także kolejne wsie, których fragmenty posiadali nasi przodkowie.
- 24 października 2019 - Powrót do poszukiwań w księgach sądowych ziemi nurskiej bardzo się opłacił. Autor odkrył pewien dokument, który w powiązaniu z innym, odkrytym już wcześniej pozwolił nam wyciągnąć linię Godlewskich z Godlewa Olszewa, Godlewa Gorzejewa, Godlewa Cechnów i Szulborza Kotów do roku 1430 !! Poznaliśmy też naszą nową pra...babkę o nazwisku Jabłonowska. Szczegóły znajdziecie rozpoczynając od Jana Godlewskiego, na którym dotąd linia ta się kończyła. (link w dziale nowości dla zalogowanych użytkowników)
- 5 października 2019 - Autor uzupełnił spis żydowskich karczmarzy ziemi nurskiej o kolejne osoby.
- 3 października 2019 - W dziale Stare Listy znajdziecie już kolejny list, tym razem z roku 1938. Napisała go Marianna z Tauzowskich Wilmanowa do siostry - Bronisławy z Tauzowskich Plucińskiej.
- 21 maja 2019 - Autor odnalazł kolejnego przodka w linii Szychowskich.
- 18 maja 2019 - Na stronie pojawił się akt zgonu kolejnej z pra...babek autora ze strony Ginglasów,
- 8 maja 2019 - Autor odnalazł dokument z roku 1721, który dostarcza nam wielu nowych informacji o jego przodku - Józefie Czuynowiczu. Szczegóły znajdziecie tutaj.,
- 18 kwietnia 2019 - Autor odnalazł w księgach sądowych krakowskich zapis dotyczący wsi z terenu Księstwa Siewierskiego. Z dokumentu dowiadujemy się od kiedy jego przodek - Józef Wierusz-Oliwiński był właścicielem części pewnych dwóch wsi i o co procesował się z łowczym Księstwa Siewierskiego. Przeczytasz o tym tutaj.
- 27 lutego 2019 - Jak ten czas leci. W tym roku mija 20 lat odkąd autor rozpoczął na poważnie tworzenie naszego drzewa genealogicznego i budowę strony wojciccy.net. Na początku znał imiona i nazwiska kilkunastu swoich przodków......W wyniku ogromnej pracy i poszukiwaniom, które pochłonęły dziesiątki tysięcy godzin - dziś znamy blisko 700-uset przodków. W drzewie jest ponad 7 tysiący osób i kilka tysiecy nazwisk. Udało się zabezpieczyć tysiące dokumentów, zdjęć i innych świadectw naszej przeszłości. W badaniach genealogicznych sięgnelismy XIII wieku. Dzięki badaniom genetycznym znamy naszą historię sprzed tysięcy lat. W drzewie pojawiło się wiele osób znanych z podręczników historii.Wszystkim którzy wspierali autora w poszukiwaniach i zechcieli mu w ciągu tych ostatnich 20 lat pomóc - z całego serca podziękowania. Przed autorem jeszcze lata poszukiwań. Liczymy na Waszą pomoc i zaangażowanie w tworzenie naszego drzewa rodzinnego.Dziś mamy 13 zalogowanych użytkowników. Autor liczy, że w tym roku dołączy do nas więcej osób. Wasze wsparcie finansowe, przy wciąż dużych kosztach związanych z poszukiwaniami, jest również dla autora bardzo cenne.
Wszystkiego dobrego :)
- 19 października 2018 - Autor dodał kolejne zdjęcia do albumu rodzinnego Tauzowskich i Plucińskich.
- 23 września 2018 - autor odnalazł dwa kolejne pokolenia przodków w linii Tauzowskich.
- 27 sierpnia 2018 - Autor dodał na stronę nowe zdjęcia wsi rodzinnej Wójcickich - Mistowa
- 18 lipca 2018 - Autor odnalazł rodzeństwo odkrytej wczoraj jednej ze swoich pra...babek.
- 5 lipca 2018 - Autor rozwiązał zagadkę miejsca urodzenia brata jego pradziadka - Romualda Plucińskiego. Dzięki temu wiemy więcej o naszym przodku - Władysławie Plkucińskim.
- 2 lipca 2018 - Autor znalazł kolejne informacje dotyczące pochodzenia rodziny Tauzowskich.
- 27 czerwca 2018 - Na stronie pojawił się akt chrztu przodka autora - Pawła Ginglasa z roku 1787.
- 26 czerwca 2018 - Autor odnalazł kolejnych członków rodziny ze strony Ole(i)wińskich.
- 15 czerwca 2018 - Możecie już obejrzeć akt chrztu praprapradziadka - Tomasza Ginglasa z roku 1828.
- 29 maja 2018 - w albumie rodzinnym sa już uporządkowane zdjęcia krewnych ze strony rodziny Kacprzyków.
- 9 kwietnia 2018 - autor odnalazł poszukiwany od wielu lat akt zgonu swojego przodka Wincentego Tymoteusza Karola Grodowskiego.
- 27 marca 2018 - Determinacja i upór się opłacają.
Autor otrzymał właśnie od Weroniki z Zarzyckich Plucińskiej i Jolanty z Szafranów Karaszewskiej kilkadziesiąt niewidzianych wcześniej fotografii członków rodzin Plucińskich i Tauzowskich oraz rodzin z nimi skoligaconych. W kolejnych dniach na naszej stronie będą dodawane kolejne zdjęcia naszych kuzynów. Autor ma nadzieję że dołączy do nas więcej osób i będziemy mogli dodać na naszą stronę więcej starych i nowych fotografii rodzinnych. Zabezpieczmy je dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję że uda się jeszcze ocalić od zapomnienia wiele widocznych na zdjęciach osób. Coraz mniej wśród nas seniorów którzy są w stanie rozpoznać osoby widoczne na zdjęciach. Pamiętajcie o tym.- 22 marca 2018 - autor odnalazł kolejne wnuki i drugą synową siostry swojego przodka - Balbiny Józefy z Tauzowskich Widlickiej.
- 22 stycznia 2018 - Po kilkunastu latach poszukiwań autor odnalazł akt urodzenia swojego przodka - Kacpra Tauzowskiego. O problemach w poszukiwaniu informacji na temat Kacpra, znaczeniu tego odkrycia i trafnym założeniu autora przeczytaz tutaj.
- 22 grudnia 2017 - autor dodał na stronę drugą żonę Józefa Tauzowskiego i jej krewnych.
- 28 listopada 2017 - do drzewa dodano kolejnych przodków ze strony rodziny Plucińskich.
- 27 listopada 2017 - na stronę dodano kolejne osoby ze strony Gwoździkiewiczów z Opatowca. Autor opisał - bazując na niekompletnym spisie do nieistniejących dziś ksiąg metrykalnych - prawdopodobnych przodków w linii Gwoździkiewiczów.
- 25 listopada 2017 - udało się odnaleźć kolejnych przodków ze strony rodziny Plucińskich. Jedną z linii autor wyprowadził prawie do XVII wieku.
- 23 listopada 2017 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii ze strony Plucińskich.
- 17 listopada 2017 - na stronie pojawiły się bardziej czytelne wersje aktów zgonów przodków autora - Łukasza Plucińskiego oraz Marianny z Szynalewskich Pietraszewskiej.
- 16 października 2017 - Na stronie pojawił sie inwentarz, który w roku 1785 sporzadziła szwagierka przodka autora - Romualda Grabińskiego - Urszula z Dmochowskich. To spis rzeczy pozostałych po jej mężu, Adamie. Podobnie mogło wyglądać obejście, w którym mieszkał sam Romuald. Budynki należące do niego są zresztą w tym spisie wspominane. Inwentarz znajdziesz tutaj).
- 28 lipca 2017 - Autor zlecił tłumaczowi z łaciny opracowanie dla nas kolejnych dokumentów z ksiąg sądowych ziemi różańskiej. Jeden z nich przynosi nam bardzo interesujące informacje. Otóż w roku 1674, po śmierci ojca pra...babka autora - Marianna Olszyńska, pozostawała z siostrą w prywatnym więzieniu, po tym, jak Podczaszy Zakroczymski gwałtem opanował dobra Kamiona, należące do ich ojca. Zrobił to za namową wuja Justyny i Marianny - Podczaszego Nurskiego Andrzeja Pogorzelskiego, który był ich prawnym opiekunem. W roku 1674 brat Justyny i Marianny - Stanisław, procesował się z obydwoma podczaszymi. Historię jak z trylogii Sienkiewicza przeczytasz tutaj.
- 4 lipca 2017 - do drzewa rodzinnego dodano króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego
- 21 maja 2017 - autor odnalazł siostrę swojego przodka, Kacpra Godlewskiego.
-
7 marca 2017 - Autor otrzymał w ostatnich
dniach realne wsparcie w poszukiwaniach genealogicznych. Postanowił to
odnotować, ponieważ otrzymane 150 pln - jest dopiero drugim w ciągu prawie
20 lat poszukiwań wsparciem finasowym. Niniejszym zachęcam członków rodziny i
sympatyków naszej strony do partycypacji w jej utrzymaniu i kosztach poszukiwań.
Nawet niewielkie cegiełki wpłacane systematycznie przyspieszą poszukiwania i
budowę naszej strony oraz pozwolą zwiekszyć jej zasób.
Autor od początku sam
finansuje stronę wojciccy.net i poszukiwania. Jeśli zechcecie go wesprzeć -
szczegóły znajdziecie poniżej.
- 6 lutego 2017 - na stronę dodano męża i dzieci siostry przodka autora - Franciszki Krzyżanowskiej
- 15 listopada 2016 - autor odnalazł kolejnych przodków o nazwisku Gawryałek i Kowalik.
- 15 listopada 2016 - autor odnalazł kolejnych przodków o nazwisku Gawryałek i Szczepanik.
- 1 listopada 2016 - autor odnalazł akt zgonu swojego przodka - Macieja "Okunia" Rostkowkiego.
- 29 lipca 2016 - na stronę dodano film z odnalezienia na Uniwersytecie w Wilnie portretu Kiędza Profesora Aleksandra Wóycickiego. (Tu możesz ściągnąć film na dysk / Tu możesz obejrzeć online na Vimeo.
- 5 lipca 2016 - na stronę dodano akt chrztu przodka autora - Wincentego Tymoteusza Karola Grodowskiego rodzonego w Jedrzejowie koło Kielc w roku 1771.
- 28 zerwca 2016 - autor odnalazł kolejnych kuzynów żyjących w XVIII wieku, między innymi żony i teściów Stanisława Woytkowskiego i Pawła Grodzkiego którzy byli braćmi pra...babek autora - Jadwigi z Woytkowskich Podgórskiej i Urszuli z Grodzkich Godlewskiej.
- 29 maja 2016 - autor dodał do rubryki "odzyskani" rodzinę Ginglass z Brazylii. To potomkowie brata prapradziadka autora.
- 27 maja 2016 - w nawiązaniu do obchodzonej ostatnio rocznicy zakończenia Bitwy o Monte Cassino autor odnalazł datę śmierci synowca swojego pradziadka. Józef "Tatarczyk" Pieńkowski zginął w tej bitwie 17 maja 1944 roku. Pochowany został w grobie o numerze 3-A-5.
- 16 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Godlewo Warsze i Boguty Milczki, które należały do jego przodków o nazwiskach Godlewski i Bogucki.
- 9 maja 2016 - do działu podpisy autor dodał podpis swojego przodka - Stanisława Pieńkowkiego z roku 1710.
- 9 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Zuzela. Na terenie tej parafii leżało kilka wsi związanych z przodkami autora. Tu urodził się prymas Wyszyński.
- 9 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Rostki Wielkie, która była gniazdem rodowym jego przodków o nazwisku Rostkowski.
- 7 maja 2016 - autor dodał na stronę zdjęcia miejscowości Podgórze-Gazdy, która była gniazdem rodowym jego przodków o nazwisku Podgórski.
- 28 kwietnia 2016 - w księgach sądowych ziemi nurskiej udało sie odnaleźć nowych przodków. Kolejną pra...babką autora, żoną Szymona Janczewskiego była Dorota Dmochowska herbu Pobóg, córka Stanisława.
- 27 kwietnia 2016 - na stronie od dziś będzie się pojawiać więcej dokumentów poświęconych księdzu profesorowi Aleksandrowi Wóycickiemu, w tym nowe, większe zdjęcia i artykuły prasowe poświęcone księdzu.
- 21 kwietnia 2016 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Zuzela akt ślubu swoich przodków z roku 1661 - Jakuba Grodzkiego i Apolonii z Szulborskich h. Murzynowa Głowa
- 14 kwietnia 2016 - na stronę dodano zdjęcia brata dziadka autora - Henryka Plucińskiego i jego żony Jadwigi z Krupczyńskich.
- 14 kwietnia 2016 - autor dodał na stronę cztery odnalezione siostry swojej pra...babki Agnieszki z Janczewskich Rostkowskiej oraz ich mężów i dzieci. Nasze drzewo powiększyło się o kolejnych kilkanaście osób. Warto zauważyć, że córka Agnieszki i córka jej siostry, Marianny, wyszły za dwóch braci - synów Jana Skłodowskiego: Adama i Stanisława. W drzewie pojawiło się tez nowe nazwisko: Obrębski.
- 4 kwietnia 2016 - autor uzupełnił drzewo o kilkoro przedstawicieli szlachty ziemi nurskiej po tym, gdy Pan Robert Tryniszewski poinformował nas, że na stronie wojciccy.net odnalzał kolejnych swoich przodków, którzy sa także przodkami autora. Są nimi Jakub Grodzki i Apolonia z Szulborskich (ur. ok. 1650)
- 11 marca 2016 - autor dodał dokument z 1859 roku informujący o zapowiedziach przedślubnych jego przodków - Władysława Plucińskiego i Angelli Grodowskiej. Był on dołączony do aktu ślubu w tak zwanych allegatach parafii Pińczów.
- 3 marca 2016 - na stronę dodano odpis aktu chrztu przodka autora - Władysława Plucińskiego z roku 1835. Autr odkrył go w allegatach, czyli dokumentach załączanych do aktów slubu parafii Pińczów. To odkrycie tym bardziej cenne, że do naszych czasów nie zachowała się księga chrztów z roku 1835 z parafii Opatowiec, w której rodził się Władysałw.
- 28 lutego 2016 - na stronie pojawiły się kolejne umowy przedślubne, jakie w roku 1711 zawarły trzy pary przodków autora: Jan "Tatarczyk" Pieńkowski z Marianną "Tworczyk" Dąbrowską, Wacław Dmochowski z Jadwigą Dmochowską oraz Stanisław Tryniszewski z Kontancją "Karasek" Pieńkowską.
- 19 lutego 2016 - autor dodał na stronę umowę przedślubną, jaką w roku 1736 w Nurze zawarli jego przodkowie - Jan Uściński i Marianna Podgórska.
- 17 lutego 2016 - autor dodał na stronę umowę przedślubną, jaką w roku 1742 w Nurze zawarli jego przodkowie - Adam Pieńkowski i Ewa Tryniszewska,
- 10 lutego 2016 - na stronę dodano oryginalny dokument z 1778 roku, w którym przodek autora - Jan Uściński - rozporzadza swoim majątkiem. Przeczytasz o tym tutaj.
- 9 lutego 2016 - dzięki odnalezieniu umowy sporzadzonej przed drugim ślubem oprzed pra...babkę autora dowiedzieliśmy się jak nazywał się jej ojciec. Petronela z Konarzewskich była córką Andrzeja.
- 25 stycznia 2016 - autor dodał na stronę umowę przedślubną, jaką zawarł w roku 1728 jego przodek - Wojciech Rostkowski oraz jego pierwsza żona - Ludwika Lipska.
- 20 stycznia 2016 - W księgach sadowych ziemi nurskiej autor odnalazł dokument z roku 1797, w którym jego przodek - Maciej Rostkowski "Okuń" wraz z krewnymi (między innymi szwagrem i synami drugiego szwagra) oraz sąsiadami postanowił bronić nalężacych do nich lasów, które były pustoszone i wycinane przez obcych. Przeczytasz o tym tutaj. W dokumencie znajdziesz też przydomki, jakich używali szlachetni Rostkowscy.
- 13 stycznia 2016 - na stronie jest już dostępna kolejna, odnaleziona w księgach sądowych ziemi nurskiej z roku 1791, umowa przedślubna przodków autora - Kacpra Godlewskiego i Marianny z Rostkowskich.
- 9 stycznia 2016 - czytelnicy mogą obejrzeć o dziś oryginalny dokument z roku 1792, w którym przodek autora - Maciej Uściński - skarżył się z braćmi na szlachetnych Kietlińskich i procesował z nimi za szkody jakie w jego dobrach w Godlewie Olszewie wyrządzali. Przeczytasz o tym tutaj, a tu znajdziesz wspomniany dokument.
- 5 stycznia 2016 - na stronę autor dodał akt ślubu swoich porzodków - Kacpra Godlewskiego i Marianny Rostkowskiej zawartego w Zuzeli w roku 1791.
- 12 grudnia 2015 - na stronie pojawiły się akty zgonów przodków autora - Bartłomieja i Ewy Szychowskich
- 8 grudnia 2015 - autor dodał dokument z roku 1795 w którym jego przodek - Kacper Gozdawa Godlewski oskarża Antoniego Kempistego o pobicie. Przeczytasz o tym tutaj.
- 7 grudnia 2015 - na stronie pojawił się dokument znaleziony w księgach metrykalnych parafii Zaręby Kościelne. W 1809 udaremniono próbę podrzucenia niemowlęcia do klasztoru w Zarębach Kościelnych. Przeczytasz o tym tutaj.
- 27 listopada 2015 - na stronę dodano dokument z roku 1799, w którym wnukowie przodka autora - Mateusza Godlewskiego - uzgadniają miedzy sobą sprawy majątkowe. Przeczytasz o tym tutaj.
- 13 listopada 2015 - na stronę dodano akt chrztu przodka autora - Mateusza Godlewskiego, urodzonego w roku 1689 w Szulborzu w parafii Zuzela.
- 25 października 2015 - autor odnalazł kolejnego przodka. Jest nim Kacper Pieńkowski herbu Suchekomnaty. ojciec Jana.
- 14 października 2015 - autor dodał kilkadziesiąt osób ze strony rodziny Tauzowskich. Są to potomkowie Apolonii z Tauzowskich i Antoniego Żelazowskiego. Dzięki temu w rodzinie pojawiły się takie nazwiska warszawskich rodzin jak Pfanhauser, Nurnberger, Richter czy Gundelach (ewangelicy). Mieszkający na przełomie XVIII i XIX wieku w świętokrzyskiem Żelazowscy, przenieśli się na początku XIX wieku w okolice Ożarowa Mazowieckiego koło Warszawy, gdzie mieli majątek.
- 29 września 2015 - autor dodał dokument dotyczący bratanka jego pra...babki - Urszuli z Grodzkich Godlewskiej. W roku 1757 szlachetny Wincenty Grodzki został doprowadzony przed sąd w Nurze w związku z kradzieżami, jakich się wielokrotnie dopuścił. Przeczytasz o tym tutaj.
- 28 września 2015 - autor dodał na stronę przykładowy dokument dzierżawy (arendy) karczmy przez Żyda od szlachcica. W tym przypadku Żyd Osiey Dawidowicz wynajmuje karczmę od Józefa Kruszewskiego, Regenta Grodzkiego Brańskiego.
- 19 września 2015 - do rubryki "Znani kuzyni" dodano Króla Czekolady - Adama Antoniego Piaseckiego, polskiego przemysłowca i filantropa. Twórcę fabryki, której kontynuatorem jest Wawel SA.
- 4 sierpnia 2015 - na stronę dodano zdjęcia miejscowosci Domaradz k Opola, w której mieszkali w XVIII i XIX wieku przodkowie autora o nazwisku Ginglas.
- 25 lipca 2015 - na stronę dodano fragment lustracji dóbr pozostałych w Województwie Krakowskim po duchowieństwie galicyjskim, a przywróconych Rzeczpospolitej, z 1789 roku, w której wymienieni są mieszkańcy miasta Opatowiec k. Tarnowa. Wsród mieszczan są dwaj przodkowie autora: Stefan Pluciński (piekarz) oraz Wincenty Gwoździkiewicz (garbarz).
- 25 lipca 2015 - W 1720 roku przed sądem w Nurze zeznawała wykorzystana seksualnie przez dwóch szlachciców chłopka, Anna Łukasikówna, poddana Adama Złotkowskiego. Z jednym z nich urodziła dziecko. Podano, że nieżywe. Przeczytasz o tym tutaj.
- 20 lipca 2015 - dodano opis Wójtostwa Krypskiego z roku 1774, w którym wymieniany jest przodek autora - Kazimierz Ostolski.
- 20 lipca 2015 - na stronę dodano fragment inwentarza Starostwa Liwskiego z roku 1570, do którego należała wieś Krypy. Fragment ten opisuje wieś Krypy, w której w wieku XVIII mieszkali przodkowie autora o nazwiskach Ostolski i Piotrowski. Tu także (Kolonia Krypy) rodziła się Danuta Wałęsowa.
- 6 lipca 2015 - autor dodał na stronę oryginalny dokument z księgi sądowej ziemi nurskiej, w którym zeznaje pewien złodziejaszek. Z dokumentu wynika, że w roku 1753 okradł dwóch przodków autora: Baltazara Godlewskiego herbu Gozdawa z Godlewa Olszewa oraz Jerzego Ryszewskiego (herbu nieznanego) ze Skłodów Stachów.
- 26 czerwca 2015 - do działu "Podpisy" dodano autograf przodka autora - Kazimierza Godlewskiego pochodzący z księgi sądowej ziemi nurskiej z roku 1773.
- 10 czerwca 2015 - na stronę dodano podpis jednego z przodków autora - Mateusza Godlewskiego herbu Gozdawa. Podpis znajdowal się w sądowej księdze nurskiej grodzkiej wieczystej z roku 1743.
- 2 czerwca 2015 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków! Okazało się, że żoną urodzonego około roku 1670 Jana Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty, była Katarzyna Budziszewska herbu Grzymała, córka Macieja. Dodatkowo autor odkrył, że Katarzyna wyszła po smierci Jana za Hipolita Tryniszewskiego herbu Poraj, który był bratem dwóch innych przodków autora, a mianowicie Franciszka i Stanisława Tryniszewskich.
- 2 czerwca 2015 - na stronę dodano dokument z roku 1725 spisany w języku polskim. To umowa dotyczaca wsi Szulborze Koty w ziemi nurskiej, jaka zawarł przodek autora, Mateusz Godlewski z Petronelą z Boguckich Szulborską.
- 9 kwietnia 2015 - autor odszukał swojemu kuzynowi, Dariuszowi Ciechomskiemu, jego przodków, począwszy od rodzonego w roku 1834 Feliksa Pawła Cichomskiego, do rodzonego około roku 1730 Stanisława Ciechomskiego. Poszukiwania te zajęłyby jeszcze kilka lat temu wiele miesiecy. Księgi metrykalne znajduja się bowiem w wielu odlełych archiwach. Dziś, dzięki bazom w internecie (no i troche znajomościom i doświadczeniu autora :) ) - wystarczyły niecałe dwa dni. Wszystko także dzięki wielkiemu projektowi indeksacji ksiąg metrykalnych w Polsce prowadzonych przez miłośników genealogii. Tu widać potęgę internetu :)
- 6 kwietnia 2015 - na stronę dodano list Anny Sokalskiej. W 1812 dawała w nim błogosławieństwo swojemu synowi, Franciszkowi, który żenił się w Bejscach z siostrą przodka autora - Marianną Scholastyką Tauzowską. Listo dołączono do aktu ślubu w tzw. allegatach. Przeczytasz go tu.
- 4 marca 2015 - na stronę dodano kilkanaście osób z rodziny przodków autora - Rosochackich herbu Prus 3. Między innymi Mikołaja Franciszka Rosochackiego, który był ciwunem trocki w 1670 roku, surrogatorem grodzkim wileńskim w latach 1669-1670, pisarzem ziemskim wileńskim w latach 1667-1685, sędzią ziemskim trockim w 1659 roku, pisarzem skarbowym Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1658 roku, pisarzem ziemskim trockim w 1653 roku, pisarzem grodzkim trockim w 1650 roku, sekretarzem Jego Królewskiej Mości w 1658oraz Stanisława Rosochackiego który był Pisarzem Grodzkim Trembowelskim. W drzewie pojawili się przy tej okazji przedstawiciele rodzin Ciechanowieckich, Krasowskich i Kostrów.
- 18 stycznia 2015 - w Radiu dla Ciebie ukazała się druga część audycji w ramach cyklu Rody i Rodziny Mazowsza, w której autor opowiadał o poszukiwaniach genealogicznych i historii naszj rodziny. Posłuchasz jej klikając ten link. Z pośpiechu wkradł się tu jeden błąd. Pozdrawiam Ciocię Jadwigę z Wójcickich Dymowską, która została Jadwigą z Dymowskich Wójcicką :)
- 11 stycznia 2015 - w Radiu dla Ciebie ukazała się pierwsza część audycji w ramach cyklu Rody i Rodziny Mazowsza, w której autor opowiadał o poszukiwaniach genealogicznych i historii naszj rodziny. Rozmowę przeprowadził red. Piotr Szymon Łoś. Posłuchasz jej klikając ten link
- 19 listopada 2014 - autor dodał na stronę dokument, który wyjaśnia dlaczego jego przodek - mieszczanin z Buska - Kazimierz Dytkowski posiadał w roku 1817 fragmenty folwarku zwanego Sapieńszczyzna. Okazuje się, że wraz z innymi mieszczanami kupił go w roku 1807 od szlachetnych Krzeczowskich. Przeczytasz o tym tu.
- 5 października 2014 - na stronę dodano zdjęcia testamentu brata pra...babki autora - księdza Franciszka Stanisława Kostki Dąbrowskiego herbu Dąbrowa, proboszcza parafii Dąbrowa Wielka koło Czyżewa. Dokument sporządzono w roku 1750.
- 27 września 2014 - autor odkrył nową pra...babkę. W księdze sądowej ziemi nurskiej z lat 1695-97 udało się odnaleźć żonę Pawła Ryszewskiego, Elżbietę z domu Kempisty vel Kępisty herbu Niesobia.
- 14 września 2014 - na stronę dodano artykuł, który ukazał się 5 września 2014 w tygodniku Prestiż, wydawanym na wschodnim Mazowszu. Napisano w nim o poszukiwaniach naszych przodków.
- 11 września 2014 - autor odnalazł w księgach sądowych ziemi różańskiej dokument, w którym stryjeczny brat przodka autora - Stanisław Krzeczkowski wywodził się przed sądem w Warszawie ze szlachectwa w roku 1670. Na świadków wziął krewnych ze strony swojej matki i ojca. Zeznawało ich sześciu. Wszyscy potwierdzili, że Stanisław był szlachcicem i pieczętował się herbem Prawdzic. Dzięki temu dokumentowi potwierdziliśmy herbarzowe koligacje Krzeczkowskich oraz poznaliśmy kilku nowych krewnych.
- 9 września 2014 - na stronę dodano dokument z roku 1709, w którym pra...babka autora, Teresa z Godlewskich Świerżewska popadłszy po śmierci męża w tarapaty finansowe spisuje umowę z Józefem Ołdakowskim, miecznikiem drohickim.
- 7 września 2014 - w księgach sądowych ziemi nurskiej, które po czteroletniej przerwie znów są udostępniane w Archiwum Głównym Akt Dawnych, udało się odnaleźć kolejnego przodka. Ojcem rodzonego około roku 1630 Pawła Pętkowskiego h. Jastrzebiec był Jan, właściciel części wsi Pętkowo Wielkie. Wiemy to z tego dokumentu.
- 26 sierpnia 2014 - dzięki tzw. allegatom do aktów ślubów z I połowy XIX wieku z parafii Lubochnia k. Tomaszowa Mazowieckiego autor odkrył swoje dwie kolejne pra...babki. Żoną Filipa Andryszczaka była Marianna z d. Urbaszek, a żoną Pawła Waszczyka była Balbina z d. Bąk. Dzięki allegatom ( dodatkowym dokuemntom) poznaliśmy także daty chrztów przodków autora - Pawła Andryszczaka i jego żony - Katarzyny z d. Waszczyk. Daty te sa najprawdopodobniej tożsame z datami urodzenia.
- 1 lipca 2014 - autorowi udało się rozwikłać zagadkę jego brazylijskich kuzynów. Przeglądając w internecie akta parafii Św. Luisa Gonzagi w miejscowości Brusque w Brazylii odnalazł akta chrztu na interesujące go nazwisko Ginglas. Cztery lata temu autor natrafił w archiwum swojej rodziny ze Smardzewic na stare zdjęcie w sepii przedstawiające jakąś rodzinę z dziećmi. Na odwrocie zdjęcia był stempel zakładu fotograficznego z Rio de Janeiro. Okazało się, że w rodzinie został przekaz, że któryś z członków rodziny Ginglasów wyemigrował do Brazylii. Nie wiadomo było ani kiedy, ani kto, W internecie autor odnalazł w Brazylii osoby o nazwisku Ginglas, ale nie znały one historii swojej rodziny, choć potwierdziły, że nazwisko pochodzi z Polski. Dziś odnalezione akty chrztu dały nam odpowiedź. W 1895 roku Stefan Ginglas chrzcił w miejscowości Brusque swoją córkę, Stanisławę. Jego żoną była Katarzyna Makowska. Problem w tym, że autor na stronie Mormonów (poświeconej poszukiwaniom przodków) odnalazł już kiedyś wzmianki o Stefanie Ginglasie, ale takiej osoby nie miał w drzewie rodzinnym i nie wiedział jak ją z rodziną powiązać. Wiedział, że Stefan był synem Tomasza i Rozalii ( jak jego pradziadek, Franciszek ) ale nie miał stu procent pewności, że Stefan jest bratem Franciszka. A aktach w Brazylii udało się jednak odnależć chrzest jeszcze jednego Ginglasa. Swego syna Antoniego - chrzcił ( w tym samym miesiącu i roku co Stefan ) Antonii Ginglas, syn Tomasza i Rozalii. I ten akt pozwolił nam rozwiązać zagadkę, bowiem Antoni ze swoją żoną Katarzyną Mielczarek już w drzewie rodzinnym występują. Ze wstępnych ustaleń wynika, że bracia Antoni i Stefan Ginglasowie (bracia prapradziadka autora) wyemigrowali do Brazylii około roku 1890, bowiem jeszcze w 1888 Antoni płodził dzieci w Tomaszowie Mazowieckim. Poszukiwania trwają. Żyjąca w Brazylii rodzina Ginglas wie, że są potomkami rodzącego się w roku 1919 lub 1925 Waltera Ginglasa, panieńskiego syna Estacji (Anastazji?) Ginglas. Nie znają jednak rodziców Estaci. Prawdopodobnie była ona córką Stefana bądź Antoniego.
- 2 czerwca 2014 - autor dodał dokumenty dotyczące jego przodków - Jerzego Ryszewskiego (nieznanego herbu) i Franciszka Tryniszewskiego herbu Poraj z roku 1729.
- 2 czerwca 2014 - na stronę dodano dokument z ksiąg sądowych ziemi nurskiej z roku 1725, w którym rodzina Pieńkowskich herbu Suchekomnaty przedstawia dokumenty (począwszy od roku 1591) dotyczące rodzinnej wsi Pieńki Wielkie.
- 28 maja 2014 - w księdze sądowej krakowskiej z lat 1785-1791 autor trafił na kolejne zapisy o Tązowskich i nieistniejącej już dziś miejscowości Tązewo z roku 1424. Nazwisko Tauzowska nosiła prababka autora. Odnalezienie przodków w tej linii jest jednym z trudniejszych zadań z jakim zmaga sie autor podczas budowy drzewa. Tauzowskich w Polsce jest dziś jedynie około 40 osób. Autor sądzi, że powodem może być fakt, iż przed rokiem 1700 Tauzowscy pisali się jako Tązowscy. Zapis nazwiska zmienił się po roku 1700 i dopiero od tego czasu Tauzowscy dziedziczyli nazwisko w tej formie. Stąd nie zdążyli się rozrodzić tak, jak by to miało miejsce gdyby dziedziczyli to nazwisko od roku 1400. Więcej przeczytasz o tym tutaj.
- 16 maja 2014 - na stronę dodano dokumenty z ksiąg sadowych ziemi nurskiej z roku 1729 dotyczące przodków autora: Melchiora Świerżewskiego herbu Grabie, Sebastiana Lazarowicza (prawd. herbu Kościesza) i Jana Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty.
- 12 maja 2014 - na stronę dodano dokument z roku 1767 w którym przodek autora - Maciej Rostkowski herbu Dabrowa zawiera umowę w sprawie ziemi w miejscowości Kempiste Borowe z Antonim Kietlińskim herbu Odrowąż.
- 9 maja 2014 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków o nazwisku Syga. W księgach metrykalnych parafii Wyszonki Kościelne udało się odszukać, po ponownym przejrzeniu bardzo zniszczonej księgi, akt chrztu Kacpra Sygi. Dzięki temu wiemy, że był synem Jakuba i Barbary. Ponowne poszukiwania były konieczne, po odnalezieniu aktu zgonu Kacpra, z którego wynikało, że rodził się on dużo wcześniej niż autor zakładał.
- 29 kwietnia 2014 - dzięki skrupulatnym poszukiwaniom przedstawicieli szlachty ziemi nurskiej w księgach metrykalnych parafii Zuzela autor rozwiązał przez przypadek zagadkę nazwiska swoich przodków pochodzących z parafii Wyszonki Kościelne, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Zuzeli. Udało się również ustalić daty zgonu tych przodków. Przeczytasz o tym tutaj.
- 26/27 kwietnia 2014 - autor dodał na stronę kilkadziesiąt osób. Są to mieszkający w wiekach XVIII i XIX w parafiach Zaręby Kościelne i Andrzejewo przedstawiciele szlachty ziemi nurskiej.
- 9 kwietnia 2014 - autor dodał na stronę ośmiostronicowy dokument z roku 1790, w którym rodzina jego pra...babki - Tekli Wierusz-Oliwińskiej - sprzedaje majątki Sikorka i Trzebiesławice, które dziś leżą na terenie Dąbrowy Górniczej i dzieli się uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi. Dokument pochodzi z ksiąg sądowych krakowskich.
- 23 marca 2014 - autor dodał na stronę swoją kolejną pra...babkę. Niestety znamy dziś jedynie jej imię. Nazywała się Katarzyna i była matką przodka autora - Józefa Czuynowicza oraz jego brata - Stanisława, który był proboszczem parafii Sączów w latach 1729-57.
- 19 marca 2014 - dzięki uprzejmości proboszcza sączowskiego, księdza Marka Sendala na stronie pojawił się akt ślubu przodków autora, który to ślub miał miejsce w parafii Sączów w roku 1760. Józef Oliwiński i Franciszka Czuynowiczówna pobrali się 22 stycznia. Na uwagę zasługują świadkowie. Był nim miedzy innymi mieszkający w Ożarowicach Jan Pinoci, podstoli czernichowski, pochodzący z włoskiej rodziny z Toskanii, która do Polski trafiła około roku 1640 poprzez dwór Habsburgów. Drugim świadkiem jest Jozef Demolin (Demulin) - zapewne pochodzenia francuskiego.
- 17 marca 2014 - na stronę w dziale "zdjęcia miejscowości" dodano krótkie rysy historyczne i zdjęcia miejscowości związanych z przodkami autora: Sączów, Wojkowice Kościelne, Trzebiesławice, Koziegłowy, Siewierz, Myszkowice, Czeladź i inn.
- 26 lutego 2014 - dzięki pomocy Pana Andrzeja Wcisły, któremu dziekujemy - udało się w parafii Sączów odnaleźć kolejne pokolenie przodków. Okazuje się, że odnaleziona niedawno pra...babka autora - Franciszka Czuynowicz, była córką Józefa i Rozalii Czuynowiczów. W akcie chrztu z roku 1737, który wyszperał w parafii Sączów Pan Andrzej podano, że jej rodzice pochodzili ze Starostwa Krzeczowskiego. To bardzo ważna informacja, bo nazwisko Czuynowicz nie zachowało się do naszych czasów i internet prawie w ogóle nie zawiera informacji na jego temat. O Czuynowiczach milczą także herbarze, a wiemy, że byli rodziną szlachecką. W akcie chrztu Franciszki rodzice są tytułowani wielmożnymi. Teraz będzie można szukać ich śladów w okolicach Bochni.
- 21 lutego 2014 - autor odkrył w księgach sądowych ziemi krakowskiej swoich kolejnych przodków. W 1790 rodzeństwo Oliwińskich dzieliło się sporym majątkiem pozostawionym przez ich ojca. Dzięki temu wiemy, że rodzicami Tekli Oliwińskiej (żony Jana Tauzowskiego) byli Józef Wierusz-Oliwiński i Franciszka Czuynowicz. Z dokumentu wynika, że nazwisko Tekli brzmiało w pełni "Wierusz-Oliwińska". Nazwisko jej matki było niezmiernie rzadkie. Więcej o tym przeczytasz w etymologii nazwiska Oliwiński. Tam też poznasz szczegóły podziału majątku.
- 18 lutego 2014 - autor umieścił na stronie bardzo emocjonalny list matki do syna sprzed blisko 200 lat. Napisała go z Warszawy w roku 1820 Marianna primo voto Przyłucka, secundo voto Pirowiczowa do swojego - mieszkającego w Krakowie syna, Walentego. List wysłała na rok przed ślubem Walentego z siostrą pra...dziadka autora - Barbarą Marianną Tauzowską. W liście tym udzieliła synowi błogosławieństwa i opisała swoją trudną sytuację. Zawarła w nim także wiele wskazówek na życie. Przeczytasz go tutaj.
- 20 stycznia 2014 - na stronę dodano akta zgonów przodków autora: Szczepana Piotrowskiego, jego żony - Petroneli z Sobotów oraz jego teściowej - Klary z Jasińskich Czerwińskiej zwanej Sobotą.
- 5 stycznia 2014 - autor dodał kilka osób z rodziny Tauzowskich i nowe fakty do etymologii Tauzowskich i Olewińskich. Okazało się, że przodek autora Walenty Tauzowski a 30 lat wcześniej jego stryj - Karol mieszkali w parafii Chotel Czerwony, która ma jeden z najbardziej urokliwych kościołów w Polsce.
- 30 grudnia 2013 - autor odkrył co sie działo z jego przodkami: Janem Tauzowskim i Teklą z Olewińskich między rokiem 1799 (gdy byli ekonomami w Pyrzowicach k. Katowic) a rokiem 1812 gdy mieszkali w Cerekwi koło Bochni. W latach 1805-1808 zarządzali oni majątkiem Jankowice w parafii Książnice Wielkie koło Proszowic.
- 26 grudnia 2013 - na stronę dodano kilkadziesiąt osób - potomków Wojciecha Śniadego i Marianny z Szychowskich. Dane zawdzięczamy Pani Ilonie Gieras-Idczak. W rodzinie pojawiły sie między innymi nazwiska Busiakiewcz, Moczkowski, Kurowski, Modranka, Trzepadłek, Melon, Bekierc, Nowacki i Gogolewski.
- 28 października 2013 - w dokumentach kościoła w Rozprzy autor odkrył, że jego pra...babka Barbara Struska (nieznanego panieńskiego nazwiska) podarowała w roku 1705 kościołowi srebrną tabliczkę wotywną, a inna prababka - Justyna z Chrępów Struska - wstapiła w wieku 20 lat, w roku 1763 do bractwa różańcowego kościoła w Rozprzy.
- 28 października 2013 - na stronę dodano kilkanaście osób o nazwisku Struski - głównie dzieci braci przodka autora - Stanisława Struskiego.
- 26 października 2013 - autor odkrył, że jego przodek Stanisław Struski (ur. 1731) miał przed pra...babką autora - Justyną Chręp - jeszcze jedną żonę i z nią kilkoro dzieci. To wyjaśniło dlaczego Stanisław ożenił się z Justyną w wieku lat 40. Dodatkowo z jednego z aktów chrztu dzieci z pierwszą żoną wiemy, że Stanisław był w Rozprzy szewcem.
- 20 października 2013 - dzięki porównaniu setek dokumentów z ksiag parafii Rozprza udało się odnaleźć kolejnych przodków o nazwisku Chręp. Poszukiwania były trudne, ponieważ w księgach metrykalnych nazwisko zapisywano też jako Chrępiński czy Chrepik, a formą wyjściową do poszukiwań była forma Krępa. Sukces był możliwy dzięki odnalezieniu aktu chrztu pra...babki autora - Justyny, która wyszła za mąż jako Krępówka, a urodziła się jako Chrępińska. Nazwisko jej ojca zapisywano najczęściej jako Chręp.
- 19 października 2013 - autor dodał na stronę nowe zdjęcia miejscowości Błogie Szlacheckie, które było siedzibą parafii, na terenie której leżała w XIX wieku miejscowość Trzebiatów. Na stronie pojawiły sie też zdjęcia Trzebiatowa. We wsi tej w XIX wieku mieszkali przodkowie autora o nazwiskach Wyszymierski i Szychowski.
- 19 października 2013 - autor dodał na stronę nowe zdjęcia miejscowości Rozprza, w której w wiekach XVII-XIX mieszkali jego przodkowie o nazwisku Struski i Wyszymierski. Co ciekawe, kościół w tej miejscowości wybudował pod koniec XVIII wieku - skoligacony z autorem - kasztelan sieradzki Szymon Zaremba.
- 15 października 2013 - autorowi udało się odnaleźć w księgach metrykalnych parafii Rozprza akt ślubu swoich przodków: Stanisława Struskiego i Jadwigi Krempowskiej (Krępówny) z roku 1772.
- 15 października 2013 - do działu Etymologia dodano nazwisko Wyśmierski (Wyszymierski, Wyszomierski)
- 14 października 2013 - przeglądając akta zgonów z parafii Rozprza autor ustalił dwie rzeczy. Mianowicie, że jego przodek Jan Wyśmierski (Wyszomierski) był szewcem ( co odnotowano w akcie zgonu jego syna Wincentego), oraz, że zmarł w roku 1803 na chorobę o nazwie "febra putrida", czyli na zgniłą goraczkę, jak nazywano kiedyś tyfus. W akcie zgonu zatytułowano Jana "spectabilis" jak określano zamoznych mieszczan.
- 14 października 2013 - na stronę dodano akt chrztu Józefa Wyśmierskiego i akt ślubu jego rodziców - Jana Wyśmierskiego z Magdaleną ze Struskich. Odnaleziono także nieznane dotąd dzieci tej pary.
- 13 października 2013 - poszukiwania w linii Struskich znów zakończone sukcesem - udało się odnaleźć akt chrztu Walentego Struskiego dzięki czemu poznaliśmy jego rodziców - Piotra i Barbarę nieznanego nazwiska.
- 12 października 2013 - linię nazwiska Struski udało się cofnąć do wieku XVII. Autor odnalazł akt chrztu swojego przodka - Jakuba Struskiego rodzonego w roku 1701. Był on synem Walentego i Marianny nieznanego nazwiska, rodzonych około roku 1670.
- 10 października 2013 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków o nazwisku Struski pochodzących z Rozprzy k. Piotrkowa Trybunalskiego. Po długich poszukiwaniach udało się odszukać akt chrztu Stanisława Struskiego dzięki czemu wiemy, że był on synem Jakuba i Jadwigi nieznanego nazwiska, rodzonych około 1700 roku.
- 27 września 2013 - na stronę dodano akty zgonu przodków autora - Mikołaja i Franciszki z Kubackich Sobolewskich.
- 23 września 2013 - dzięki informacji od Pani Ilony Gieras-Idczak, która odnalazła w parafii Pabianice akt ślubu Konstantego Szychowskiego (rok 1890) dowiedzieliśmy się, że prapradziadek autora - Franciszek Szychowski - miał trzeciego syna (oprócz Stanisława i Antoniego). Idąc za ciosem i zaglądając do ksiąg metrykalnych dostępnych w internecie, autor odnalazł kolejne dzieci Franciszka. Okazało się, że rodziły się one w parafii Błogie Szlacheckie koło Tomaszowa Mazowieckiego, czyli zupełnie innym rejonie, niż rodzina Szychowskich mieszkała wcześniej. Franciszek miał tez drugą żonę, Wiktorię z Beńków.
- 22 września 2013 - autor odnalazł akt zgonu swojej praprababki Marianny ze Stroińskich Szychowskiej, córki Andrzeja Szychowskiego i Eleonory z Michałowiczów. Marianna owdowiła wówczas swego męża Franciszka. Zmarła w 1886 Trzebiatowie w par. Błogie Szlacheckie k. Tomaszowa Mazowieckiego.
- 13 września 2013 - autor odnalazł w allegatach (załącznikach) do aktów ślubów z parafii Zaręby Kościelne z roku 1814 trzy odpisy aktów dotyczących jego przodków. Są to odpis aktu chrztu Łukasza Pieńkowskiego h. Suchekomnaty (1794) oraz akt zgonu jego ojca, Ludwika (1807), a także odpis aktu chrztu żony Łukasza - Katarzyny z Godlewskich h. Gozdawa. Daty chrztu Katarzyny wcześniej nie znaliśmy z powodu braku ksiąg z tego okresu.
- 2 września 2013 - na stronie pojawił się akt zgonu przodka autora, Kacpra Godlewskiego herbu Gozdawa, syna Kazimierza i Franciszki z Ładów herbu Łada. Kacper zmarł w roku 1814 w par. Zaręby Kościelne.
- 26 sierpnia 2013 - na stronie pojawił się akt ślubu przodków autora: Łukasza Pieńkowskiego herbu Suchekomnaty, syna Ludwika i Łucji z Ryszewskich herbu nieznanego oraz Katarzyny Godlewskiej herbu Gozdawa, córki Kacpra i Marianny z Rostkowskich herbu Dąbrowa. Ślub odbył sie w roku 1814 w Zarębach Kościelnych k. Ostrowi Mazowieckiej.
- 29 lipca 2013 - do drzewa dodano Zygmunta Krasińskiego, polskiego poetę romantycznego, jednego z Trzech Wieszczów, z którym autor ma wspólnego przodka, żyjącego w |XV wieku Mikołaja Dzierzgowskiego.
- 29 czerwca 2013 - na stronie pojawił się akt zgonu przodka autora - Franciszka Godlewskiego - syna Kazimierza Godlewskiego herbu Gozdawa i Anny z Uścińskich herbu Lubicz. Franciszek zmarł w roku 1858 w parafii Andrzejewo. Owdowił Józefatę z Dmochowskich herbu Pobóg.
- 24 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt ślubu swoich przodków: Jana Dmochowskiego herbu Pobóg syna Antoniego Dmochowskiego i Elżbiety Grabińskiej herbu Pomian z Marianną Pieńkowską herbu Suchekomnaty, córką Piotra Trojaczyka Pieńkowskiego i Józefaty Tryniszewskiej herbu Poraj. Młodzi pobrali się w roku 1813 w parafii Andrzejewo.
- 23 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt z gonu swojego pra...dziadka Macieja Uścińskiego, syna Jana Uścińskiego herbu Lubicz i Marianny Podgórskiej herbu Belina.
- 23 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt zgonu swojej pra...babki Anny z Uścińskich Godlewskiej, żony Kazimierza Godlewskiego herbu Gozdawa. Anna zmarła w roku 1849. Była córką Macieja Uścińskiego herbu Lubicz i Magdaleny Godlewskich herbu Gozdawa.
- 22 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt zgonu swojej pra...babki Magdaleny z Gozdawów Godlewskich Uscińskiej, żony Macieja Uścińskiego herbu Lubicz. Magdalena zmarła w Godlewie Olszewie w parafii andrzejewskiej w roku 1811. Była córką Baltazara Godlewskiego i Marianny z Godlewskich, obojga herbu Gozdawa.
- 21 czerwca 2013 - na stronie pojawił się akt ślubu ślubu przodka autora - Macieja Uścińskiego herbu Lubicz z jego drugą żoną - Małgorzatą z Zilińskich. Maciej był synem Jana i Marianny z Podgórskich herbu Bylina, a Małgorzata córką uczciwych Tadeusza i Elżbiety. W dniu ślubu Maciej miał 72 lata, a jego wybranka 22 lata!
- 21 czerwca 2013 - autor dodał na stronę akt gonu swojej pra...babki Antoniny z Rostkowskich Godlewskiej, herbu własnego Dąbrowa, żony Antoniego Godlewskiego herbu Gozdawa. Antonina zmarła w roku 1810 w Andrzejewie i była córką Adama Rostkowskiego i Marianny Skłodowskiej herbu Dołęga .
- 18 czerwca 2013 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków. Na podstawie herbarzy udało się odtworzyć linię Kucieńskich herbu Ogończyk, czyli przodków pra...babki - Elżbiety Kucieńskiej, żony kasztelana sierpskiego - Pawła Garwaskiego herbu Grzymała. Elżbieta nie występuje w herbarzach ale do dokumentów potwierdzających fakt, że była ona żoną Pawła Garwaskiego i matka jego dzieci dotarł w archiwach kościelnych historyk - Ksiądz Tadeusz Żebrowski, któremu serdecznie dziękujemy!. Linię Kucieńskich udało się wyprowadzić aż do urodzonego około roku 1270 Komesa Ogona, protoplasty rodu Ogończyków, zasłużonego księciu Ziemomysłowi. Drzewo liczy tym samym 25 pokoleń, licząc od autora.
- 2 maja 2013 - do działu "Odzyskani" dodano Panią Ilonę Gieras- Idczak, z którą autor ma wspólnych przodków - Jędrzeja Szychowskiego (ur. 1807) i Elżbietę z Sobolewskich (ur. 1812). Pani Ilona napisała do nas w kwietniu informując o naszej koligacji. Dzięki Pani Ilonie w drzewie pojawiło się kilkadziesiąt nowych osób - potomków wnuczki Jędrzeja i Elżbiety - Walerii.
- 15 kwietnia 2013 - autor odnalazł w parafii Sobków akt ślubu swoich przodków - Wincentego Grodowskiego i Bibianny Lisowskiej Lisowskiej.
- 14 kwietnia 2013 - autor odnalazł w parafii Sobków akt chrztu swojego przodka - Izydora Grodowskiego z roku 1802.
- 13 kwietnia 2013 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków w linii Stroińskich, wszystko dzięki drugiemu ślubowi Stanisława Stroińskiego.
- 1 kwietnia 2013 - na stronę dodano etymologię nazwiska Rosochacki herbu Prus 3, które nosiły dwie pra...babki autora: Tekla (ur. ok. 1710) i Marcjanna (ur. ok. 1670).
-
16 lutego 2013 - dzięki uprzejmości Pana Jerzego Bartnickiego (dziękujemy
!) udało się
rozwiązać zagadkę parafii syczowskiej, w której miała się rodzić siostra
przodka autora, Jana Tauzowskiego – Józefa. W akcie jej ślubu w Ostrowcach k.
Starego Korczyna napisano, że
rodziła się w parafii syczowskiej. Autor sprawdził chrzty w parafii Syców k.
Oleśnicy bo innej parafii, którą można by zapisać jako „syczowską”
nie znalazł. Gdy autor rozpoczął poszukiwania w księgach metrykalnych
parafii koło Będzina w oczy rzuciła mu się miejscowość Sączów. W zapisie
ręcznym „sączowski” i „syczowski” wyglądają podobnie. I okazało się,
że intuicja znów nie zawiodła. W roku 1799 w parafii sączowskiej w miejscowości
Pyrzowice chrzczono Balbine Józefę Franciszkę Tauzowską (akt odnalazł dla
nas Pan Bartnicki). W tychże Pyrzowicach przodek autora – Jan Tauzowski –
był wówczas administratorem. Autor miał nadzieje, że znajdzie tam też akty
chrztów swego przodka Kacpra i jego brata Karola – rodzonych około roku 1800
synów Jana. Ich chrztów w tej parafii nie ma. Poszukiwania trwają.
- 14 lutego 2013
- na stronę dodano odnalezione w księgach metrykalnych parafii Grodziec k. Będzina rodzeństwo pra...dziadka
autora - Jana
Tauzowskiego. Są nimi Apolonia Tauzowska oraz Wawrzyniec Jozef Jan Nepomucen czworga imion
Tauzowski.
- 14 lutego 2013 - autor dodał informacje dotyczące sióstr jego prababki - Kunegundy Ginglas. Udało się odnaleźć informacje o mężu Sabiny Ginglas, którym był Józef Sobierajski oraz o teściach Marianny Ginglas, czyli małżeństwie Palusów.
- 7 lutego 2013 - dodano etymologię nazwiska Olewiński (Oliwiński).
- 17 stycznia 2013 - udało się odnaleźć w księgach sądowych ziemi krakowskiej powiatu lelowskiego z roku 1658 zapis, który być może przybliży nas do rozwiązania zagadki pochodzenia jego przodków o nazwisku Tauzowski. Przeczytasz o tym tu.
- 15 stycznia 2013 - po dwóch miesiącach oczekiwania autor otrzymał wyniki testów DNA, które przedstawiają drogę jaką przebyli jego przodkowie wychodząc z Afryki 75 tysięcy lat temu. Wyniki możesz obejrzeć tu.
- 14 grudnia 2012 - autor odnalazł w Metryce Litewskiej kolejnych synów swego przodka Tworziana Dąbrowskiego. Odkrył także, że był ona właścicielem nie tylko wsi Dąbrowa Tworki ale też części wsi Dąbrowa Wilki i że zmarł przed rokiem 1547.
- 7 grudnia 2012 - autor dodał skany aktów zgonu swoich przodków - Andrzeja i Elżbiety z Sobolewskich Szychowskich.
- 4 grudnia 2012 - podczas wizyty u Cioci Jadzi z Wójcickich Bartnickiej w Leontynie dostaliśmy przepis na najlepszą na świecie Napoleonkę. Znajdziecie go w dziale "Przepisy kulinarne".
- 29 listopada 2012 - autor odnalazł brata swego przodka, czyli rodzonego około 1540 roku Wawrzyńca "Tworek" Dąbrowskiego i jego kilku synów.
- 27 listopada 2012 - na stronę dodano kilkadziesiąt osób związanych z przodkami autora o nazwiskach Szychowski i Stroiński.
- 26 listopada 2012 - autor odnalazł akty zgonów swoich przodków - Andrzeja i Elżbiety z Sobolewskich Szychowskich. Oboje umarli w roku 1883 w Romanowie w par. Rzgów.
- 18 listopada 2012 - autor dodał zdjęcie aktu ślubu swoich przodków Jana Uścińskiego h. Lubicz i Marianny z Podgórskich h. Belina, który odbył się w parafii Zuzela w roku 1736 oraz akt ślubu stryja Marianny, Antoniego Podgórskiego z Marianną z Lazarowiczów oraz ślub siostry tej ostatniej, Rozalii z Lazarowiczów ze Stefanem Boguckim h. Krzywda. Drzewo uzupełniono o kilka dat ślubów odnalezionych w księgach parafii Zuzela.
- 25 października 2012 - autor odnalazł siostrę swojego pra...dziadka - Annę Tworczyk Dąbrowską. Dzięki niej zyskaliśmy koligację z Wińskimi z Winnej w ziemi drohickiej.
- 4 czerwca 2012 - dzięki Małgorzacie z Tauzowskich Dziubłowskiej zyskaliśmy podobizny kilku osób z rodziny Tauzowskich ( m.in. Ewy z Tauzowskich Plucińskiej i Józefa Tauzowskiego oraz Edmunda Tauzowskiego i Marianny z Plucińskich Tauzowskiej)
- 6 maja 2012 - udało się odnaleźć kolejnego przodka o nazwisku Dąbrowski i przydomku Tworek . To od niego cała linia Dąbrowskich musiała wziąć swój przydomek. Ten przodek to rodzony około roku 1490 Tworzian (Tworek) Dąbrowski.
- 24 kwietnia 2012 - udało się odnaleźć kolejnych dwóch przodków o nazwisku Dąbrowski i przydomku Tworek. Są nimi ojciec i dziadek Stanisława Dąbrowskiego urodzonego około 1600 roku.
- 24 lutego 2012 - udało się odnaleźć akt chrztu siostry prapradziadka autora - Klementyny Plucińskiej. Dzięki temu uda sie najprawdopodobniej ustalić także daty i miejsce urodzenia pozostałego rodzeństwa, na ślady którego dotąd autorowi nie udało się natrafić.
- 1 lutego 2012 - udało się postawić milowy krok w okrywaniu historii przodków o nazwisku Tauzowski. Autor odnalazł zapis o chrzcie swojego przodka Jana Tauzowskiego w roku 1773. Odkrycia dokonał sięgając trochę intuicyjnie i trochę przypadkowo do indeksów ksiąg parafii Koziegłowy. Ślady Tauzowskich w tych latach i tym rejonie pojawiały się ale bardziej na południe, w okolicach Będzina. Teraz zasięg poszukiwań musi zostać rozszerzony. Być może śladów żony Jana - Tekli z Olewińskich i jego matki Anny ze Szweykowskich trzeba szukać bliżej Częstochowy, a nie Krakowa?
- 24 stycznia 2012 - autor dodał na stronę zdjęcia aktów chrztu swoich przodków: Józefa Wysimierskiego i Magdaleny Struskiej oraz zdjecia aktów ślubu Jana Wysmierskiego z Magdaleną Struską oraz Pawła Andryszczaka z Katarzyną Wayszczyk.
- 15 stycznia 2012 - udało się odnaleźć kolejnych przodków o nazwisku Struski. Rodzicami ostatniej dotąd, znanej autorowi pra...babki w tej linii - Magdaleny ze Struskich Wyzimirskiej (rodzonej w 1777 roku) byli Stanisław Struski i Justyna Krępówna.
- 12 stycznia 2012 - autorowi udało się na podstawie aktów metrykalnych z ksiąg parafii Rozprza ustalić najbardziej prawdopodobną formę nazwiska jego pra...babki Konstancji Wyśmierskiej, której nazwisko przybierało w jej przypadku, a także w przypadku członków jej rodziny kilka różnych form. Nazwisko najprawdopodobniej powinno brzmieć Wysimierski. Wcześniej zapisywano je w różnych latach jako m. in. Wyszomirski, Wizimirski, Wyszmierski, Wyśmierzyński, Wysiemierski). W jednym z aktów podano, że rodzina Wysimierskich przybyła do Rozprzy z Wielkopolski. To tłumaczy rzadkie występowanie nazwiska w tych stronach.
- 5 grudnia 2011 - udało się odnaleźć akta metrykalne w księgach parafii Sławno, dzięki którym autor poznał nazwisko swoich kolejnych przodków - Nosol (zapisywane jako Nosal i Nosalik). W tej linii udało się tez odnaleźć kolejne pokolenie przodków.
- 30 listopada 2011 - autor odnalazł w księgach parafii Lubochnia kolejnego przodka. Przy okazji okazało się, że nazwisko jego córki - zapisywane na kilka różnych sposobów - powinno brzmieć jeszcze inaczej - Wajszczyk.
- 11 października 2011 - do drzewa dodano kolejnych przodków w linii Dzierzgowskich - Pawła Dzierzgowskiego i Mikołaja Nagórkę.
- 22 lipca 2011 - po wielu latach poszukiwań i kwerendzie w kilkudziesięciu parafiach świetokrzyskiego autor odnalazł akt zgonu swojego pra...dziadka - Kacpra Tauzowskiego. Niestety nie podano w nim kim byli rodzice Kacpra i gdzie sie rodził, przez co nie udało się wciąż rozwikłać na 100 procent tajemnicy pochodzenia Kacpra. Przeczytasz o tym tutaj.
- 22 lipca 2011 - udało się odnaleźć akt zgonu pra..babki autora - Bibianny z Lisowskich Grodowskiej. Niestety nie podano w nim gdzie sie rodziła ani kim byli jej rodzice co utrudnia poszukiwania w linii Lisowskich.
- 3 lipca 2011 - autor ponownie podliczył liczbę osób występujących w drzewie genealogicznym. Od czasu ostatniego liczenia (około 2 lat temu) autor dodał do drzewa 1000 członków rodziny i w drzewie znajduje się już 5.000 osób !
- 12 czerwca 2011 - udało się odnaleźć dokumenty które rzuciły nowe światło na pochodzenie przodków autora o nazwisku Sobolewski. Wiemy skąd w okolice Łodzi przybył Mikołaj Sobolewski.
- 16 maja 2011 - autor dodał na stronę odnalezionych kolejnych przodków swego pra...dziadka - Wincentego Grodowskiego.
- 11 maja 2011 - po ponownym przeszukaniu ksiąg metrykalnych parafii Mileszki udało się odnaleźć akt zgonu pra...babki autora - Ewy z Pastuszków, żony Jędrzeja Szychowskiego. Niestety nie podano w nim gdzie Ewa się rodziła ani tego czyją była córką, co utrudni dalsze poszukiwania w tej linii.
- 8 kwietnia 2011 - autor dodał do działu "podpisy" podpis Jana Tauzowskiego, a na podstronę poświęconą Janowi Tauzowskiemu - jego akt zgonu.
- 4 kwietnia 2011 - autor dodał do działu "odzyskani" Marcelego Tauzowskiego z którym po raz pierwszy skontaktował sie w 2003. Dopiero teraz udało się połączyć nasze rodziny.
- 2 kwietnia 2011 - po wielu latach poszukiwań, przejrzeniu ponad tysiąca ksiag metrykalnych z kilkudziesięciu parafii w świętokrzyskiem, Zagłębiu i na Śląsku - autor dodał kolejnych przodków w linii Tauzowskich - rodziców i dziadków Kacpra Tauzowskiego.
- 30 marca 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Bejsce akt chrztu swojej pra...babki - Franciszki Kowalskiej. Dzięki temu wiemy, że miała siostrę bliźniaczkę.
- 4 marca 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Stary Korczyn akt zgonu swojego potencjalnego przodka w linii Tauzowskich - Jana. Dzięki temu dokumentowi poznaliśmy rodziców Jana oraz inne istotne imformacje. O szczegółach przeczytasz tutaj.
- 4 marca 2011 - autor odnalazł nazwisko panieńskie jednej ze swoich pra...babek. Agnieszka Kowalska nazywała się z domu Bartoszewska.
- 20 lutego 2011 - autor dodał do działu "Odzyskani" Panią Marię Trzecianowską z domu Ginglas. Dziadek Pani Marii i prababka autora byli rodzeństwem.
- 20 lutego 2011 - autor dodał do działu "Odzyskani" Pana Rafała Małkowskiego, z którym ma wspólnych przodków żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku.
- 29 stycznia 2011 - autor dodał do działu Etymologia nazwisk - kolejne nazwisko - Grodowski.
- 28 stycznia 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Stary Korczyn akt zgonu swojego przodka - mieszczanina z Opatowca - Wincentego Plucińskiego i akt ślubu jednej z jego córek. Dzięki temu wiemy więcej o tym czym się zajmował i gdzie mieszkał. Czytaj tutaj.
- 27 stycznia 2011 - autor odnalazł w księgach metrykalnych parafii Nagłowice kolejną pra..babkę - Bibiannę z Lisowskich, żonę Wincentego Grodowskiego. Dzięki temu odkryciu wkrótce będzie możliwe odnalezienie kolejnych porzodków w linii Grodowskich i Lisowskich w parafii Jędrzejów.
- 6 grudnia 2010 - autor dodał na stronę kilkadziesiąt nowych osób związanych z rodzinami Borzeckich, Dytkowskich, Jaskulskich i innymi z Buska. Miało to związek z bardzo dokładnymi poszukiwaniami w księgach metrykalnych parafii Busko. Autor przejrzał niemal wszystkie akta ślubu z lat 1820-1867 oraz kilkaset aktów zgonu. Dzięki temu historia rodziny Borzęckich w Busku nabiera bardziej wyraźnych barw. Przeczytasz o tym tu.
- 11 listopada 2010 - autor otrzymał od Pana Roberta Borzęckiego akt ślubu z parafii Św Jana w Warszawie, który może rzucić nowe światło na historie przodków autora z Buska, noszacych nazwisko Borzęcki. Przeczytasz o tym w etymologii nazwiska Borzęcki.
- 4 listopada 2010 - autor dotarł do najstarszego - jak dotąd - dokumentu związanego z jego przodkami o nazwisku Tauzowski. Więcej przeczytasz o tym tutaj. Natomiast tu możesz obejrzeć dokument.
- 29 października 2010 - autor natrafił w księgach metrykalnych parafii Daleszyce na akt ślubu Karola Tauzowskiego, który rzuca nowe światło na dotychczasowe badania nad historią nazwiska Tauzowski. Więcej przeczytasz tutaj.
- 23 września 2010 - podczas poszukiwań informacji o przodkach o nazwisku Tauzowski autor natrafił przypadkowo w skorowidzach do ksiąg metrykalnych parafii Mierzwin k. Pińczowa na informacje o przodkach o nazwisku Dytkowski, które rzucają nowe światło na pochodzenie rodziny. Przeczytasz o tym tutaj.
- 2 września 2010 - autor odnalazł - po wielu latach poszukiwań - akt zgonu swojej pra..babki - Marianny z Karczewskich Tauzowskiej. Niestety w akcie nie zawarto informacji o rodzicach Marianny ani jej miejscu urodzenia co - w zwiazku z brakiem innych dokumentów - zmniejsza szansę na odnalezienie kolejnych przodkow w linii Karczewskich.
- 17 maja 2010 - dodano - pochodzący z roku 1624 - podpis przodka autora - Zygmunta Olszyńskiego herbu Pniejnia.
- 14 kwietnia 2010 - autor odnalazł swoich kolejnych przodków - Michała Godlewskiego herbu Gozdawa i jego żonę Barbarę ze Świerz(rż)ewskich herbu Grabie.
- 7 kwietnia 2010 - dodano kolejną pra...babkę autora - Zofię z Kowalewskich, żonę Zygmunta Olszyńskiego herbu Pniejnia.
- 6 kwietnia 2010 - dzieki Panu Edwardowi Jabłońskiemu - indeksujacemu księgi metrykalne parafii w Polsce dla Geneteki.pl - udało się trafić na ważny ślad w odtwarzaniu dziejów rodziny Tauzowskich (więcej w etymologii nazwiska Tauzowskich). Dzięki Panu Edwardowi autor mógł dodać do kolekcji podpisów - podpis swojego przodka - Kacpra Tauzowskiego.
- 2 kwietnia 2010 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii Rosochackich herbu Prus 3 - Macieja.
- 17 marca 2010 - w drzewie umieszczono pisarza - Henryka Sienkiewicza z którym autor ma wspólnego przodka - rodzonego ok. roku 1410 - Mikołaja Dzierzgowskiego.
- 13 marca 2010 - dodano do drzewa brata pra...babki autora - Zofii (Barbary) z Dzierzgowskich h. Jastrzębiec - Mikołaja Dzierzgowskiego - Prymasa Polski.
- 13 marca 2010 - autor dodał - na podstawie herbarzy - przodków żony Jana Garwarskiego h. Grzymała - Zofii (Barbary) z Dzierzgowskich h. Jastrzębiec do roku 1360.
- 11 marca 2010 - dodano do drzewa kolejną pra...babkę autora - Jadwigę z Garwarskich h. Grzymała, żonę Adama Rościszewskiego h. Junosza i jej przodków.
- 7 marca 2010 - linię przodków autora o nazwisku Rościszewski wyprowadzono za Monografią Rodziny Rościszewskich do roku 1260, zaczynając od Jadwigi Rościszewskiej h. Junosza, żony Michała Olszyńskiego h. Pniejnia.
- 6 marca 2010 - linię przodków autora o nazwisku Olszyński h. Pniejnia wyprowadzono za herbarzem Uruskiego do 1440 roku, poczynając od Michała Olszyńskiego.
- 5 marca 2010 - do drzewa dodano nowych przodków autora - Katarzynę z Ponikiewskich herbu Trzaska, żonę Konstantego Olszyńskiego h. Pniejnia i jej ojca - Wojciecha.
- 26 lutego 2010 - do listy proboszczów ziemi nurskiej i okolic dodano kolejnego księdza, proboszcza nurskiego - Antoniego Godlewskiego h. Gozdawa - który jest jednoczesnie członkiem rodziny.
- 24 lutego 2010 - udało się odnaleźć kolejnego przodka w linii Olszyńskich herbu Pniejnia - Konstantego oraz jego ojca - Zygmunta.
- 8 grudnia 2009 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii Świerz(rż)ewskich h. Grabie- Pawła.
- 20 listopada 2009 - autor odnalazł kolejnego przodka w linii Skłodowskich h. Dołęga - Józefa.
- 14 listopada 2009 - w dziale Historia Rodziny dodano notę biograficzną Zofii Wójcickiej z d. Pieńkowskiej - babci autora
- 14 listopada 2009 - dodano podstrone "zagadki". Będą się tam pojawiać między innymi fotografie, które nie wiadomo gdzie zostały zrobione albo kto na nich uwieczniony. Autor prosi Rodzinę o pomoc w rozwiązaniu tych zagadek.
- 9 listopada 2009 - zmieniła się strona główna www.wojciccy.net Wcześniej wyglądała tak
- 7 listopada - na stronie głównej pojawił się link do rodzinnych przepisów kulinarnych, które do tej pory znajdowały się na podstronach poświęconych poszczególnym członkom rodziny
- 6 listopada 2009 - dodano opis sprawy, w której szlachcice z Pieńków Wielkich uwolnieni zostali od zarzutu "przyspieszenia" śmierci miejscowego arendarza
- 4 listopada 2009 - autor rozpoczął spisywanie proboszczów i innych księży oraz organistów z parafii ziemi nurskiej i okolic w XVII, XVIII i XIX wieku
- Listopad 2009 - w drzewie pojawili się prezydent i były premier RP.
- Październik 2009 - autor rozpoczął spisywanie arendarzy karczm w ziemi nurskiej i okolicach w XVIII wieku